Пахор уживаше во македонската кујна во Старата скопска чаршија

Пријателите можеш да ги бираш, но соседите се тие кои се. Ако Република Словенија и беше сосед на Република Македонија спор немаше да постои, а доколку постоеше сигурно ќе се решеше и Македонија ќе беше член на Европската унија, му рекол спикерот Вељаноски на Борут Пахор Во релаксирана и пријателска атмосфера помина вториот ден од првата официјална посета на Република Македонија на словенечкиот претседател Борут Пахор. Македонскиот премиер Никола Груевски го прошета гостинот во централното градско подрачје на Скопје и во Старата скопска чаршија, а потоа имаа работен ручек со словенечкиот претседател. Акцент бил ставен на поддршката на реализацијата на стратешките определби на Република Македонија за полноправно членство во Европската унија и во НАТО. Груевски и Пахор размениле мислења и за повеќе други теми кои се од интерес на билатералната и мултилатералната соработка на двете земји. "На средбата се констатирани одличните односи кои постојат помеѓу двете земји, а кои бележат континуиран развој и се ...
| | прочитана: 567 | веќе видена | слични

Словенечкиот претседател завчера во Скопје јасно порача дека Македонија треба да преземе иницијатива за прашањето за името, која немало да ги остави рамнодушни претставниците на ЕУ и на меѓународната заедница. Македонската влада, пак, досега презеде неколку различни иницијативи, вклучително и барања за средби со грчките политичари, кои не беа прифатени Потребна е голема храброст водачите на двете страни да се одлучат за соработка, смета Пахор СОВЕТ ОД ПАХОР ЗА СПОРОТ СО ГРЦИЈА Словенечкиот претседател за два дена, колку што престојуваше во официјална посета на Македонија, даде неколку совети за решавањето на спорот за името, повеќето од нив поврзани со иницијативноста на Македонија. Борут Пахор, кој има искуство во меѓусоседски разговори и решавање спорови поврзани со зачленување во ЕУ, се понуди за помош во воспоставување дијалог, нагласувајќи дека е потребно да се најде добра политичка волја кај Европската Унија, кај Македонија и кај нејзините соседи за да се најде излез од ваквата ситуација, која не ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски вчеравечер оствари средба и работен ручек со претседателот на Република Словенија Борут Пахор.Воедно претседателот на Словенија имаше можност да го разгледа Скопје и Старата скопска чаршија.
| | веќе видена | слични

Словенечкиот претседател, Борут Пахор од Македонија ќе си замине со многу спомени. Што добри, што лоши. Но ќебапите од Турист во тарата скопска чаршија, сигурно ќе ги памети највеќе. Груевски направил вистински потег кога решил да го почести ручек својот словенечки колега токму на ова место. Кој јаде ќебап во Турист знае..ФОТО: МИА
| | веќе видена | слични

Останато

Како што минува времето, така на површина се повеќе излегува непрофесионалното, незаконско и необјективно постапување на СЈО кое е политичко обвинителство, ...
сите 216 | | | веќе видена

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ повторно, овој пат директно од господинот Талат Џафери, бараме ден поскоро да свика итна ...
сите 373 | | | веќе видена

Популарноста на Кристијано Роналдо е неверојатно голема на сите континенти, а тоа го потврдија и кинеските фанови. Медиумите од азиската земја информираат дека ...
сите 77 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед, Секој нов ден-нови фотграфии на социјалните мрежи. Брутално секси, Повеќе од ...
сите 32 | | | прочитана: 234 | веќе видена

Фолк пејачот Аца Лукас и неговата нова девојка Бранислава Пашајлија се вљубени до учи еден во друг. Страста не можат да ја скротат дури и на јавни места. Така ...
сите 49 | | | прочитана: 640 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пахор уживаше во македонската кујна во Старата скопска чаршија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: