САД подготвени да придонесат во намалувањето на нуклеарните арсенали на сите земји

Челникот на Руската Федерација, Владимир Путин претходно во средата на средбата на рускиот совет за стратешко вооружување во Санкт Петербург изјави дека Москва се согласува со потребата да се намали стратешкото оружје, но оти верува дека тоа треба да го направа сите земји коишто поседуваат нуклеарно вооружување. „Соединетите држави и Русија сѐ уште имаат околу 90 отсто од целото нуклеарно оружје во светот. Веруваме дека е многу важен следен чекор натамошното двострано намалување", рекла Лукас за руската новинска агенција. Истовремено, според неа, Вашингтон веќе ги повикал и другите земји на транспарентност и воздржаност во нивните нуклеарни програми. „Ќе продолжиме да соработуваме со нив за проширување на процесот на намалувањето на нуклеарното оружје во иднина", вели претставничката на Белата куќа. Претходно во средата неименуван американски функционер најави дека претседателот Барк Обама, што и се оствари, во неговиот говор пред Брандембуршката порта во германската престолнина Берлин за кој посакуваше да ...
| | прочитана: 238 | веќе видена | слични

Депардие На Жерар му ја зедоа возачката дозвола Париз - Судот за прекршоци во Париз привремено му ја одзеде возачката дозвола на францускиот актер Жерар Депардие. Покрај одземањето на возачката дозвола на шест месеци, судот му изрече на Депардие и парична казна од 4.000 евра поради возење скутер во пијана состојба во ноември 2012 година. Како и при претходното рочиште во мај, актерот, кој за да избегне плаќање високи даноци во Франција се пресели во Русија, беше отсутен и при соопштувањето на пресудата. ФранциJа Париз не го намалува нуклеарниот арсенал Париз – „Франција засега не е подготвена да го намали својот нуклеарен арсенал“, изјави синоќа францускиот министер за одбрана, Жан-Ив ле Дријан, одговарајќи на тој начин на повикот на американскиот претседател Барак Обама до нуклеарните сили за намалување на нивните потенцијали во рамки на иницијативата за редуцирање на резервите на атомско оружје. „Франција не се согласува да го намали сопственото оружје, бидејќи нејзиниот нуклеарен арсенал веќе е ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Франција засега не е подготвена да го намали својот нуклеарен арсенал, изјави синоќа францускиот министер за одбрана Жан-Ив ле Дриан, одговарајќи на тој начин на повикот на американскиот претседател Барак Обама до нуклеарните сили за намалување на нивните потенцијали во рамки на иницијативата за редуцурање на резервите на атомско оружје. - Франција не се согласува да го намали сопственото оружје, бидејќи нејзиниот нуклеарен арсенал веќе е ограничен на 300 боеви глави, нагласи Ле Дриан во изјава за радиото Франс Инфо. Според Ле Дриан, проблем не претставуваат арсеналите на актуелните нуклеарни сили, туку обидите за ширење на нуклеарните оружја и напорите на Иран да произведе атомска бомба. Во средата Обама од Берлин апелираше за намалување на стратешните атомски бомби за една третина и за редуцирање на тактичните нуклеарни арсенали во Европа.
| | веќе видена | слични

Јапонија го поддржа предлогот на американскиот претседател Барак Обама за намалување на нуклеарните арсенали за една третина на нивото на новиот договор СТАРТ, објави новинската агенција Кјодо. - Претседателот Обама покажа позитивен став кон натамошно нуклеарно разоружување и неширење, а Јапонија има намера да го поддржи во тоа, рече на прес конференција, Генералниот секретар Јесикиди Суга. Јапонија е единствената земја која има претрпено последици од атомски бомби. Се надеваме дека другите земји во нуклеарниот арсенал, исто така, ќе го следат примерот, а ова движење за нуклеарно разоружување ќе им биде дополнителен поттик, рече Суга. Американскиот претседател Барак Обама, говорејќи во Берлин во средата, рече дека Вашингтон има намера да одржи разговори со Москва за намалување на нуклеарните арсенали на една третина на нивото на новиот договор СТАРТ. Покрај тоа, Обама ја искажал својата намера да бара ратификација на САД за сеопфатна забрана на нуклеарни проби. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

Марко Јариќ веќе неколу дена е во Србија, а Аца Лукас отпатува во Турција, каде летува со Соња и нивната ќерка Викторија. Аферата за љубовниот триаголник Соња, ...
сите 69 | | | прочитана: 356 | веќе видена

Дарен Озборн(47) е човекот кој со комбе удри во муслимански верници пред џамија во Лондон, и е татко на четири деца. Неговото семејство е шокирано од она што ...
сите 99 | | | прочитана: 346 | веќе видена

Никола Груевски како лидерот на ВМРО-ДПМНЕ пред своите колеги од Европската народна партија посочил дека ЕУ и ќе треба многу внимателно да ги следи процесите ...
сите 140 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска во Собранието на критиките на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека новиот договор за добрососедство со Република Македонија ќе ...
сите 491 | | | прочитана: 170 | веќе видена

Еден бразилски новинар се јавуваше во живо во вестите додека се наоѓаше на прометна улица. После неколку секунди, покрај него „прелета“ автобус кој не го удри ...
сите 7 | | | прочитана: 761 | веќе видена

Македонските работници ангажирани од фирма подизведувач за изградба на автопатот Кичево-Охрид со месеци не ги добиле изработените плати, па затоа решија да ...
сите 100 | | | веќе видена

Им тргна на СДС со (анти)-реформите во образованието, напиша на Фејсбук претседателот на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски. „Им тргна на ...
сите 133 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Димитров утре ќе му биде домаќин на норвешкиот колега Борге Бренде, кој ќе престојува во ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД подготвени да придонесат во намалувањето на нуклеарните арсенали на сите земји

Од:
До кого (е-маил):
Порака: