Определен датум за предвремени избори во Полска

Предвремените избори за претседател на Полска, кој ќе го замени трагично загинатиот Лех Качински, ќе се одржат на 20 јуни, соопшти во средата вршителот на долшноста претседател, Бронислав Коморовски Според полскиот Устав, кандидатите имаат време до 6 мај да се ја објават својата кандидатура и да соберат по 100.000 потписи за да може да и се приклучат на изборната трка. Авионската несреќа од пред 12 дена ги одзема животите на двајца потенцијални кандидати за претседател, доколку не се случеше несреќата: Лех Качински, кој сакаше да се кандидира за уште еден мандат и кој за тоа ја имаше поддршката на својата десничарска Партија на законот и правдата и неговиот главен потенцијален противкандидат, Јержи Шмајџински од пост-комунистичката Демократска лева алијанса. Сега и двете партии се во паника, во кусиот рок што го имаат на располагање, да излезат со нови кандидати. Партијата на законот и правдата, најверојатно, ќе се одлучи за Јарослав Качински, братот-близнак на загинатииот претседател и поранешен ...
| | веќе видена | слични

Привремениот претседател и спикер на парламентот Бронислав Коморовски ќе извојува убедлива победа, велат анкетите на јавното мислење ВАРШАВА, 22 април (Ројтерс) - Полска ќе одржи претседателски избори на 20 јуни, а анкетите за испитување на јавното мислење покажуваат дека по смртта на претседателот Лех Качински привремениот претседател Бронислав Коморовски ќе извојува убедлива победа. Коморовски автоматски го презеде кормилото после смртта на Качински како вршител на должноста спикер на парламентот, што е втора позиција според државничката хиерархија. Тој е исто така и претседателски кандидат на владејачката партија на премиерот Доналд Туск, Граѓанска платформа (ПО).Качински, неговата сопруга Марија и 94 лица, од кои повеќето високи воени и политички службеници, загинаа во авионска несреќа во Русија на 10 април.Бројните анкети спроведени неделава покажуваат дека слаткоречивиот мустаќлија Коморовски (57) ќе ги порази своите ривали во трката за претседател, функција која е главно формална и значи моќ да се ...
| | веќе видена | слични

Вршителот на должноста претседател на Полска, Бронислав Коморовски, вчера соопшти дека предвремените претседателски избори, распишани по загинувањето на претседателот Лех Качински, ќе се одржат на 20 јуни Полските медиуми пренесуваат дека доколку ниту еден од кандидатите во првиот изборен круг не добие над 50 отсто од гласовите, вториот круг ќе се одржи на 4 јули. Според полските закони, статусот кандидат на претседателските избори се стекнува по собирањето на неопходните 100.000 избирачки потписи. Најновите анкети покажуваат дека Коморовски, кандидат за претседател на владејачката Граѓанска платформа на премиерот Доналд Туск, ќе победи со 55 отсто од гласовите на избирачите во вториот круг од изборите, наспроти 32 отсто за Јарослав Качински, братот-близнак на загинатиот претседател. Јарослав Качински, кој ја предводи главната опозициска партија Право и правда, сé уште не се изјаснил дали ќе се кандидира за претседател, јави МИА.
| | веќе видена | слични

Привремениот претседател на Полска, Бронислав Коморовски, соопшти дека предвремените претседателски избори во земјата ќе се одржат на 20 јуни, јави „Ројтерс“. - Претседателот на Долниот Дом на полскиот парламент ги потпиша сите документи и го одреди 20 јуни како датум кога Полјаците ќе го изберат наследникот на трагично загинатиот претседател Лех Качински - соопштија од кабинетот на Коморовски. Според последните анкети, најголеми шанси за победа има Коморовски од владејачката Граѓанска платформа на премиерот Доналд Туск. Резултатите од анкетата покажуваат дека сегашниот претседател би освоил дури 55 проценти од гласовите на Полјаците. За братот на загинатиот претседател Лех Качински, Јарослав, својот глас би го дале 32 процента од гласачите. Предвремените претседателски избори, според полскиот Устав, мора да бидат одржани поради смртта на претседателот Качински, кој загина во авионска несреќа на десетти април кај Смоленск во Русија. Главната опозициска партија Право и правда, на чиешто чело се наоѓа Јарослав ...
| | веќе видена | слични

ВАРШАВА – „Вршителот на должноста претседател на Полска, Бронислав Коморовски, распиша предвремени претседателски избори што би се одржале на 20 јуни“, изјави вчера неговиот портпарол, а анкетите за јавното мислење покажуваат дека тој лесно би победил на гласањето. Предвремените избори се неопходни поради смртта на претседателот Лех Качињски, кој загина во авионска несреќа во Русија на 10 април. „Денес спикерот Коморовски ги потпиша сите документи, и со тоа е одреден датумот за избори на 20 јуни“, изјави за Ројтерс портпаролот на Коморовски, Јержи Смолински, во еден телефонски разговор. Коморовски, кој е кандидат на партијата Граѓанска платформа (ПО), е во значителна предност во однос на потенцијалните противкандидати во анкети за јавното мислење, што ги објавија таблоидните весници. Анкетата на ТНС ОБОП, спроведена на 19 април меѓу 1.000 испитаници, му дава на Коморовски 55 отсто поддршка во споредба на 32 отсто за Јарослав Качињски, кој се наоѓа на чело на главната опозициска партија, конзервативната ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 162 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 7 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 142 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Ненаселениот италијански остров Заноне е окружен од тиркизно море, сино небо, прекрасна природа, но и мрачно минато. Тоа што повеќето туристи денес ги ...
сите 14 | | | веќе видена

31-годишната Марија Пауновиќ, за Велигден офарбала велигденски јајца и скокнала од солитер. Оваа случка го потресе регионот, а сега е откриено и зошто марија ...
сите 17 | | | прочитана: 5394 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Определен датум за предвремени избори во Полска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: