Прилепската Саат кула врсник со лондонски Биг Бен

Во наредниот период, веројатно, ќе се поправи и механизмот на саатот, со што ќе се овозможи градскиот часовник да го одбројува и времето. Доколку има можности во иднина овој објект ќе биде отворен и за туристички посети, со што секој ќе може да се искачи по скалите до врвот на височина од 34 метри откаде се гледа панорамата на Прилеп Прилепската Саат кула која е врсник со лондонскиот Биг Бен е реконструирана поради искривувањето и староста. Саат кулата се наоѓа во центарот на Старата прилепска чаршија и е изградена во 19 век на местото на постара дрвена Саат кула. "Во наредниот период, планирано е поправка на механизмот на саатот, со што ќе се овозможи градскиот часовник во вистинска смисла да ја обавува својата функција, да го одбројува времето. Доколку има можности во иднина овој објектот ќе биде отворен и за туристички посети, со што секој ќе може да се искачи по скалите до врвот на височина од 34 метри и да ужива во панорамата на Прилеп", рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на ...
| | веќе видена | слични

Завршениот проект за санација на Саат-кулата во Прилеп беше промовиран деновиве, во присуство на министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска - Целосно е реставрирана Саат-кулата, која е изградена во 19 век. Во овој проект се вложени пет милиони денари, од кои три милиони денари од Министерството и два милиони денари од општината. Паралелно се работи и на часовникот на кулата, на кој ќе има и електрично осветлување. До средината на годината Саат-кулата ќе биде достапна за сите граѓани и туристи - рече министерката. Од општината најавија дека ќе го уредат и просторот околу споменикот, а наскоро ќе се реализира и проектот за зачувување на фасадите во старата прилепска чаршија. Во оваа пригода Министерството за култура го достави новиот дигитален проектор во ЦК „Марко Цепенков“, а најавена е и скора реконструкција на еден дел од просторот, кој ќе се уреди во модерно кино според европски стандарди.
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва во интерјву за медиумите изјави дека Македонија би можела да има влада до средината на мај.Трајко Вељановски до вторник да ...
сите 210 | | | прочитана: 10531 | веќе видена

Како што јавува нашата екипа од Собранието, специјалната полиција ги растерува граѓаните од горниот дел од Собранието каде што според информациите сѐ уште се ...
сите 171 | | | прочитана: 11656 | веќе видена

Врховниот суд на денешното продолжение на општата седница не донесе одлука за рефератот по правното прашање„дали доказите кои се стекнати на незаконит начин ...
сите 172 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу го разреши шефот на оперативниот штаб на МВР, директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, дознава Алсат-М ...
сите 89 | | | прочитана: 926 | веќе видена

Клучот за исплатата на субвенциите сега е во рацете на Уставниот суд. Ако судот го укине членот од кривичниот закон кој не ја дозволува исплатата, субвенциите ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прилепската Саат кула врсник со лондонски Биг Бен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: