Прилепската Саат кула врсник со лондонски Биг Бен

Во наредниот период, веројатно, ќе се поправи и механизмот на саатот, со што ќе се овозможи градскиот часовник да го одбројува и времето. Доколку има можности во иднина овој објект ќе биде отворен и за туристички посети, со што секој ќе може да се искачи по скалите до врвот на височина од 34 метри откаде се гледа панорамата на Прилеп Прилепската Саат кула која е врсник со лондонскиот Биг Бен е реконструирана поради искривувањето и староста. Саат кулата се наоѓа во центарот на Старата прилепска чаршија и е изградена во 19 век на местото на постара дрвена Саат кула. "Во наредниот период, планирано е поправка на механизмот на саатот, со што ќе се овозможи градскиот часовник во вистинска смисла да ја обавува својата функција, да го одбројува времето. Доколку има можности во иднина овој објектот ќе биде отворен и за туристички посети, со што секој ќе може да се искачи по скалите до врвот на височина од 34 метри и да ужива во панорамата на Прилеп", рече министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска на ...
| | веќе видена | слични

Завршениот проект за санација на Саат-кулата во Прилеп беше промовиран деновиве, во присуство на министерката за култура Елизабета Канчевска-Милевска - Целосно е реставрирана Саат-кулата, која е изградена во 19 век. Во овој проект се вложени пет милиони денари, од кои три милиони денари од Министерството и два милиони денари од општината. Паралелно се работи и на часовникот на кулата, на кој ќе има и електрично осветлување. До средината на годината Саат-кулата ќе биде достапна за сите граѓани и туристи - рече министерката. Од општината најавија дека ќе го уредат и просторот околу споменикот, а наскоро ќе се реализира и проектот за зачувување на фасадите во старата прилепска чаршија. Во оваа пригода Министерството за култура го достави новиот дигитален проектор во ЦК „Марко Цепенков“, а најавена е и скора реконструкција на еден дел од просторот, кој ќе се уреди во модерно кино според европски стандарди.
| | веќе видена | слични

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Фудбалска федерација на Македонија, градот Скопје и Република Македонија пред три години ја заслужија шансата да го организираме досега најголемиот спортски ...
сите 60 | | | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 917 | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 195 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Ние можеме да имаме заедничка историја со Бугарија, но мора да бидеме респектирани како посебен народ, вели професорката по историја и активистката на ГДОМ, ...
сите 601 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 125 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прилепската Саат кула врсник со лондонски Биг Бен

Од:
До кого (е-маил):
Порака: