Отпочна со градба фонтана за Тоше

Со пригодна манифестација со присуство на градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со претставник на семејството на Тоше, викедов беше поставен камен-темелникот на меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески во скопската населба Ново Лисиче. Како што најавија од Општина Аеродром градежните активности околу фонтаната би биле готови околу средината на летото од фирмата изведувач која ги доби тендерските услови поставени од Општината. Според проектот, фонтаната ќе биде изградена на три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше. Одделението за односи со јавноста на Општина Аеродром информира дека фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од седум метри и со висина на базенот од 1,2 метри, а централниот дел ќе има квадратен облик со висина од 1,45 метри. Фонтаната и околниот дел, кој ќе биде хортикултурно уреден со клупи, канти за отпадоци и зеленило, ќе бидат осветлени со канделабри и неонски светилки. Средствата потребни за ...
| | веќе видена | слични

Фонтаната, е првиот објект што ќе се гради во тематскиот парк посветен на оваа прерано почината музичка ѕвезда Фонтаната, посветена на македонската легенда Тоше Проески, почна да се гради на Детската улица во населбата Ново Лисиче. Фонтаната е само дел од паркот, кој општината Аеродром планира да го уреди на оваа локација во чест на Проески. Меморијалната фонтана во централниот дел на истоимената улица ќе се гради на три нивоа со внатрешен застаклен постамент во кој ќе стои ликот на Тоше. - Очекувам овој парк, посветен на Тоше, да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, но и обожавателите на нашата ѕвезда од целиот град - рече Ивица Коневски, градоначалник на Аеродром. На вчерашната пригодна свеченост во општината Аеродром присуствуваа и членови на семејството Проески. Зетот на Тоше, Славен Ристески, пак, смета дека со оваа фонтана, а подоцна и со целиот парк на вистински начин ќе се сеќаваме на Тоше. - Драго ми е што општината Аеродром се зафати со овој ...
| | веќе видена | слични

На детската улица во населбата Ново Лисиче вчера почна изградбата на фонтана со ликот на Тоше Проески. Таа ќе биде сместена во централниот дел на улицата, која, исто така, го носи името на пејачот и ќе има три нивоа, со внатрешен застаклен постамент со неговиот лик. Почетокот на изградбата го означија градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, како и претставникот на семејството на Тоше, Славен Ристески.
| | веќе видена | слични

Во присуство на министерката за култура Елизабета Канческа – Милевска, градоначалникот на Општина Аеродром Ивица Коневски и делегација на семејството Проески, денес на пешачката улица во Ново Лисиче која е именувана по Тоше Проески започна изградбата на меморијална фонтана во негова чест. Фонтаната ќе биде кружна, на три нивоа, со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри. Централниот дел ќе има квадратен облик со височина од 1,45 метри и таму ќе биде поставен внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше. Проектот го изработи „Мегарон Инженеринг“, а градежните работи ќе ги изведува „Промонтинг“. Околниот простор ќе биде хортикултурно уреден и ќе биде поставена прикладна урбана опрема.
| | прочитана: 286 | веќе видена | слични

Со положување камен-темелник на Детската улица во Ново Лисиче, вчера почна изградбата на модерна меморијална фонтана со ликот на Тоше Проески. Проектот во централниот дел на улицата предвидува три нивоа со внатрешен застаклен постамент со ликот на Тоше. Фонтаната ќе биде кружна со дијаметар од 7 метри и со височина на базенот од 1,2 метри. Централниот дел ќе има квадратен облик и височина од 1,45 метри. Просторот околу фонтаната ќе биде хортикултурно уреден, ќе се постават клупи, канти за отпадоци и ќе се осветли со канделабри и неонски светилки. „Очекувам ова да стане култно место на кое ќе се собираат и ќе другаруваат младите од целата општина, како и обожавателите на Тоше од целиот град“, изјави градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, на вчерашното поставување на камен-темелникот. (Сн.К.)
| | веќе видена | слични

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски по повод пишувањата во однос на одржувањето на Суперкупот од Владата излегоа со ...
сите 81 | | | прочитана: 813 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 913 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 164 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ ...
сите 113 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 202 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отпочна со градба фонтана за Тоше

Од:
До кого (е-маил):
Порака: