Четири езерца ќе ги разладуваат скопјани

Четири езерца, водопади, гејзири, соларно дрво, нова урбана опрема и зеленило се само дел од причините кои ќе бидат мамка за граѓаните често да го посетуваат новиот парк Аеродром на своите жители им подари уште едно катче за рекреација. На кејот на Вардар, покрај спортската сала "Јане Сандански", вчера официјално беше отворен Паркот на езерата". На површина од 12 илјади метри квадратни, од кои две илјади се водена површина, новиот парк ќе им обезбеди на жителите место за разладување во летниот период. Со четири езерца, водопади, гејзири, соларно дрво, нова урбана опрема и зелени површини, просторот близу салата кој долги години беше запуштен, сега се претвори во едно од најубавите катчиња во овој реон. За овој проект општината од својот буџет одвои 60 милиони денари. На отворањето на паркот присуствуваше претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, скопскиот градоначалник Коце Трајановски и градоначалникот на општина Аеродром, Ивица Коневски. Присуството на претседателот на пуштањето на паркот беше дел од ...
| | прочитана: 771 | веќе видена | слични

Воодушевен од новото аеродромско обележје, редовниот читател на Курир, Ламбро Патче, ни испрати фотографии од „Паркот на езерата“ од птичја перспектива. Погледнете како изгледа еден од најубавите паркови во Скопје сликан одозгора. Паркот на езерата е лоциран покрај кејот на Вардар близу салата МЗТ. Се простира на 12 илјади квадратни метри, од кои околу 2000 се водена површина со 4 езерца. Има три сопствени бунари, кои ќе се користат за полнење на езерата, а за тревниците има вграден автоматски систем за наводнување. Водениот парк е збогатен со урбана опрема, а осветлен е со канделабри и рефлектори.
| | веќе видена | слични

Останато

Цеца Ражнатовиќ на новинарското прашање зошто нејзиниот добар пријател и колега Аца Лукас и неговата сопруга Соња Вуксановиќ не биле присутни на нејзиниот ...
сите 78 | | | веќе видена

Секојдневите закани и повикувања на убиство од новинарот Бранко Тричковски, како на политичари така и на новинари за ЗНМ досега не претставуваше говор на ...
сите 206 | | | прочитана: 778 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 94 | | | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 102 | | | прочитана: 317 | веќе видена

Синот на сопственикот на компанијата од која Дарен Озборн го изнајмил комбето и со него се забил во групата верници пред џамијата во Лондон, ја шокирал ...
сите 96 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли наодите на новата влада дека постојат сериозни недостатоци во стадионот „Телеком Арена“ и дека постои голема можност финалето од ...
сите 44 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 219 | | | прочитана: 2907 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Четири езерца ќе ги разладуваат скопјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: