Венизелос: ПАСОК ќе ја поддржи коалициската влада на Грција

ПАСОК денеска одржа партиски состанок со кој претседаваше лидерот Евангелос Венизелос, во исто време додека во парламентот разговараат високи претставници на Нова демократија, ПАСОК и Демократската левица. - ПАСОК активно ќе ја поддржи владата. Единствено практично решение е ПАСОК, Нова демократија и Демократската левица да формираат влада до утре на пладне, изјави Венизелос по партискиот состанок. Тој нагласи дека заедно со неговата партија ќе дадат се во борбата со цел повторно да се преговара за мерките за штедење. - И Сириза можеше да биде вклучена но го одби тоа, нагласи Венизелос. Парламентарната група на ПАСОК ќе има состанок на кој ќе одлучи како и со колку министерски места ќе партиципираат во коалициската влада.
| | веќе видена | слични

„Со задоволство ја примивме веста за формирањето на новата грчка влада", се истакнува во соопштението на претседателот на Европската комисија (европската извршна власт - з.р.) Жосе Мануел Баросо. „Следните денови ‘тројката' (експерти претставници на Европската унија, Европската централна банка ECB и Меѓународниот монетарен фонд - ММФ - з.р.) ќе се врати во Атина за да ги размени ставовите со новата влада и да ја почнат процената на тоа што треба е направено и што уште мора да се стори во врска со важните реформи коишто треба да се спроведат", во замена за новиот пакет финансиска помош од меѓународните кредитори во висина од 130 милијарди евра, изјави Баросо. Истакнувајќи дека е „особено задоволен" поради „големата парламентарна поддршка" за новата грчка влада која ја предводи кознервативецот Антонис Самарас, Баросо додаде дека „тоа испраќа јасна порака за решителноста на Грција да ги исполни своите обврски и да остане во еврозоната". Претседателот на еврогрупата, министрите за финансии на земјите членки на ...
| | веќе видена | слични

Новоназначениот грчки премиер Антонис Самарас во средата (20-ти јуни) се подготвува за неговата церемонија на положување свечена заклетва во Претседателската палата во Атина. [Ројтерс] Премиерот Антонис Самарас во средата (20-ти јуни) положи свечена заклетва на функцијата, истакнувајќи ја потребата за патриотизам, национално единство и верба во Господ, за да може Грција да излезе од својата финансиска криза што е можно побргу. „Навистина сум свесен за критичните моменти со кои се соочуваме како држава“, рече тој, додавајќи дека Грците беа „повредени“ и им требаше „заздравување“. Иако новата влада треба да донесе одредена политичка стабилност и да ја стави во мирување долготрајната криза која се закани да ја загрози еврозоната, немаат многумина верба дека тоа ќе трае. Новата влада е предводена од водачот на конзервативната Нова демократија, Самарас, 61-годишен економист образован во САД, чија партија заврши на првото место на изборите -- но со помалку од 30 отсто од гласовите и недоволно места во парламентот ...
| | веќе видена | слични

Во новата грчка влада повторно е воведено Министерство за Македонија и Тракија. Ќе го раководи Теодорос Караоглу од Солун, еден од најтврдокорните пратеници на Нова демократија, кој во парламентот секогаш ја напаѓаше Македонија за употреба на... Во новата грчка влада повторно е воведено Министерство за Македонија и Тракија. Ќе го раководи Теодорос Караоглу од Солун, еден од најтврдокорните пратеници на Нова демократија, кој во парламентот секогаш ја напаѓаше Македонија за употреба на знамето од Вергина или дека ја краде историјата. Премиерот Андонис Самарас жестоко се противеше на укинувањето на ова Министерство во 2008 година кога на власт дојде Папандреу. Затоа во првата влада што тој ја формира веднаш воведе Министерство за Македонија и Тракија во исто време кога го намали бројот на други министерства. Давајќи посебно значење на оваа област во северна Грција Самарас покажува дека не го напуштил својот националистички став дека само Грција има право на името Македонија. Истовремено со новата влада ...
| | веќе видена | слични

„Платата на членовите на министерскиот кабинет ќе биде намалена за 30 отсто. Исто така, одлучено е да се ограничи употребата на возила на минималниот потребен број", рече премиерот Антонис Самарас на првата седница на новата влада на Грција по положувањето на заклетвата во четвртокот навечер, јави дописникот на РИА Новости. Самарас, исто така, ги повика министрите помалку да се појавуваат во медиумите и да ги усогласат своите јавни настапи со раководство на министерскиот кабинет. „Да не се оди секојдневно на телевизија, кога не постои причина за тоа", рече грчкиот премиер. Самарас притоа најави дека во иднина владините седници ќе бидат затворени, а не како во времето на неговиот партиски претходник, Јоргос Папандреу кога седниците на кабинетот беа отворени за медиумите. Владата на Самарас и неговата конзервативна партија Неа демократиа ја доби поддршката на социјалистичкиот ПАСОК и партијата на умерената левица Демократски леви сили - ДИМАР. Според Самарас, во четвртокот започна нова ера за грчкиот политички ...
| | веќе видена | слични

Новата влада на Грција има еден приоритет – повторно да преговара со ЕУ и ММФ за планот за мерките за штедење. Според програмската изјава потпишана од лидерите на Нова Демократија, ПАСОК и Демократската левица Грција сака да го ревидира меморандумот склопен со своите странски доверители, но без притоа „да ги загрзозува својот европски пат и останувањето во еврозоната“. Целта е да се продолжи до 2016-та година рокот во кој треба да ги уреди своите финансии, но и да добие дополнителни 20 милијарди евра. - Одиме понатаму што се однесува до закрепнувањето и безбедноста на Грција. Ќе го направиме тоа со сигурни чекори и со помош на целиот грчки народ бидејќи ова е влада на национално единство - изјави премиерoт Андонис Самарас. Во новата влада има само две жени, а шеф на дипломатијата е „пријателoт на Скопје“ Димитрис Аврамопулос. За минситер за одбрана поставен е Панос Панајотопулос, додека министер за финансии станува досегашниот претседател на Народната банка Василис Рапанос. Портпарол на новата влада е Симос ...
| | веќе видена | слични

Атина, 21 јуни - Димитрис Аврамопулос ќе биде шеф на грчката надворешна политика во кабинетот на новиот премиер Андонис Самарас, што во четврток треба да положи заклетва. Аврамопулос е член на Неа Демократиа, а претходно ја извршуваше функцијата министер за одбрана. Тој во март во Лариса се сретна со македонскиот министер за одбрана Фатмир Бесими. Негов заменик ќе биде Димитрис Куркулас, кој досега работеше во Европската Комисија во Брисел, за министер за одбрана е именуван Панос Панајотопулос, за внатрешни работи Еврипидис Стилианидис, за граѓанска заштита Никос Дендиас, а за министер за финансии е Василис Рапанос. Со Министерството за административна реформа и е-влада ќе раководи Андонис Манитакис, со ресорот за развој и инфраструктура Костис Хаџидакис, а за образование, религија и култура Константинос Арванитопулос. Министер за животна средина, енергија и климатски промени е Евангелос Ливиератос, за здравство и социјална солидарност Андреас Ликуренцос, за правда, транспарентност и човекови права ...
| | веќе видена | слични

По состанокот на претседателите на коалиционите партнери во Грција, објавен е составот на новата грчка влада. Шеф на грчката дипломатија е Димитрис Аврамопулос, министер за одбрана е Панос Панајотопулос, за внатрешни работи Еврипидис Стилианидис, за граѓанска заштита Никос Дендиас, а за министер за финансии е Василис Рапанос. Со Министерството за административна реформа и е-влада ќе раководи Андонис Манитакис, со ресоро за развој и инфраструктура Костис Хаџидакис, а за образование, религија и култура Константинос Арванитопулос. Министер за животна средина, енергија и климатски промени е Евангелос Ливиератос, за здравство и социјална солидарност Андреас Ликуренцос, за правда, транспарентност и човекови права Антонис Рупакиотис, за труд и социјална сигурност Јанис Врутцис, за Македонија и Тракија Теодорос Караоглу, за рурален развој и храна Атанасиос Цафтарис, за бродарство и островска политика Костис Мусурулис, за туризам Олга Кефалојани, а Димитрис Стаматис е министер без ресор. Портпарол на новата влада е ...
| | веќе видена | слични

Коалициските партнери на новоформираната грчка влада, партиите ПАСОК и ДИМАР, ги објавија имињата на министрите од владата, со која ќе претседава новоизбраниот премиер Антонис Самарас. Членовите на новата грчка влада вечерва ќе положат заклетва, по што ќе биде одржана и првата официјална седница на новата грчка влада. Димитрис Аврамопулос е назначен за шеф на грчката дипломатија, а досегашниот претседател на Националната банка Василис Рапанос е новиот министер за финансии.
| | веќе видена | слични
4 копии

Попладнево во Атина е објавен составот на новата грчка Влада која вечерва ќе положи заклетва, јави дописникот на МИА од главниот град на Грција. Шеф на грчката дипломатија е Димитрис Аврамопулос, министер за одбрана е Панос Панајотопулос, за внатрешни работи Еврипидис Стилианидис, за граѓанска заштита Никос Дендиас, а за министер за финансии е Василис Рапанос. Со Министерството за административна реформа и е-влада ќе раководи Андонис Манитакис, со ресоро за развој и инфраструктура Костис Хаџидакис, а за образование, религија и култура Константинос Арванитопулос. Министер за животна средина, енергија и климатски промени е Евангелос Ливиератос, за здравство и социјална солидарност Андреас Ликуренцос, за правда, транспарентност и човекови права Антонис Рупакиотис, за труд и социјална сигурност Јанис Врутцис, за Македонија и Тракија Теодорос Караоглу, за рурален развој и храна Атанасиос Цафтарис, за бродарство и островска политика Костис Мусурулис, за туризам Олга Кефалојани, а Димитрис Стаматис е министер без ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Жалбите за предметот „Тендери“ ќе се разгледуваат денеска во Апелацискиот суд - Скопје. Обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 295 | | | прочитана: 979 | веќе видена

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба ...
сите 152 | | | веќе видена

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и ...
сите 217 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 44 | | | прочитана: 1094 | веќе видена

Кој нема да успее да купи карта за натпреварот од 3.квалификациско коло во Лигата на шампионите помеѓу Вардар и Копенхаген кој ќе се одигра овој вторник, ќе ...
сите 220 | | | веќе видена

Додека Зоран Заев и Никола Димитров криејќи го текстот од македонската јавност убедуваат дека Договорот за добрососедство со Бугарија е добар за Македонија, во ...
сите 246 | | | веќе видена

Ако сте одлучиле ова лето да го поминете на Милочер, подгответе го паричникот. Само еден ден на познатата црногорска плажа би ве чинела колку половина ...
сите 16 | | | прочитана: 449 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Венизелос: ПАСОК ќе ја поддржи коалициската влада на Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: