Фени загуби од Левски

Кошаркарите на Фени Индустри ќе немаат шанса да ја бранат титулата во БИБЛ лигата. Кавадарчани не успеаа да се пласираат во финалето на фајнл фор турнирот кој се игра во израелскиот град Ган Нер откако загубија од бугарскиот тим Левски со 86:76. Иако нашиот претставник одлично го стартуваше мечот, следуваше пад во играта на избраниците на Емил Рајковиќ посебно во последниот период кој противникот го искористи за триумф и пласман во финалето каде ќе одмери со Израелскиот Галил Гилбоа кој беше подобар од Хапоел Тел Авив.
| | веќе видена | слични

Галил Галбоа е новиот првак во регионалната БИБЛ-лига, откако во вечерашното финале израелскиот гигант дури по продолжение од пет минути славеше над Левски со 89-84 (75-75 по регуларните 40 минути). Со овој триумф, израелскиот тим ја продолжи традицијата домаќинот на завршниот турнир во регионалното натпреварување да се закити и со трофејот, иако Галил дојде до триумфот во финалето многу потешко од очекувањата. Израелците можат да бидат горди на големиот кам-бек, ако се знае дека во последната минута имаа негатива од седум поени, но се изборија за продолжение во кое што стигнаа и до тронот, каде што го наследија македонскиот шампион Фени индустри. Левски има за што да жали ако се знае дека овој тим со одличната игра во третата четвртина си обезбеди предност од 11 поени на стартот од четвртиот период од ова финале. Бугарскиот вицешампион имаше одлична предност од 75-68 на само една минута и шест секунди до крајот, но потоа крајно наивно му дозволи на домаќинот да се врати и на седум секунди до крајот да ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Фени Индустри загубија од софиски Левски со 86-76 и ја загубија шансата да го бранат трофејот во балканската лига. Полуфиналниот дуел од фајнал-фор турнирот се играше во Тел Авив. Во второто полуфинале ќе играат двете израелски екипи Хапоел и Галил. /З.Ц.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Фени Индустри загубија со 76-86 од Левски во полуфиналето од БИБЛ, со што не успеаја да ја одбранат титулата освоена минатата сезона во ова натпреварување Кирил Николовски (лево) Кавадарчани беа рамноправни во првите три четвртини, а имаа и водство во првата четвртина од пет поени, во третата и од седум, но во завршницата на третиот период и во последната четвртина попуштија и на крајот загубија. - Честитки до тимот на Левски. Одиграа подобро во последниот дел, кога и се решаваше победникот. Ние одигравме одлично во првите три четвртини, но немавме одговор во одбраната за одличниот Арон Харпер, кој не успеавме да го одбраниме во играта два на два, што по мене беше клучно за победата на Левски на овој дуел - изјави стратегот на Фени, Емил Рајковиќ. Кај Фени најефикасен со 20 поени беше Иван Лилов, додека најефикасен во победничкиот тим, а воедно и на натпреварот, беше Арон Харпер со 30 поени. Во вториот полуфинален дуел домаќинот на турнирот Галил Гилбоа славеше убедливо со 88-72 против Хапоел ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Фени Индустри и во третиот натпревар ова сезона против Левски доживеаја пораз, овојпат на неутрален терен во Ган Нер во Израел загубија со 86:76 и со тоа нема да имаат можност да ја бранат титулата освоена минатата сезона во ова натпреварување. Кавадарчани одлично го почнаа натпреварот добивајќи ја првата четвртина со 20:15, но вториот период им припадна на кошаркарите на Левски со 25:19, за минимално водство на полувремето од 40:39. Третиот период повторно го доби Левски со 23:16, додека во последниот Левски беше подобар со 23:21. Најефикасен на натпреварот беше Арон Харпер со 30 поени, додека кај Фени Индустри најмногу поени постигнаа Иван Лилов 20 и Џарид Фрај 19. Тимот на Фени Индустри во четвртата сезона од постоењето на ова натпреварување по четвртипат беше полуфиналист. Во второто полуфинале играат израелските екипи Галил Гилбоа и Хапоел Тел Авив.
| | веќе видена | слични

Се до средината на третиот период кавадарчани добро се држеа, но подоцна паднаа во играта и загубија од Левски со 86:76 Кошаркарите на Фени индустри во Ган Нер, Израел, ја завршија трката за одбрана на титулата во Балканската лига (БИБЛ) откако во полуфиналето загубија од Левски од Софија со 86:76. Вториот финалист е екипата на Галил Гилбоа, која го декласира Хапоел со 88:72. Финалето ќе се одигра денеска. Кавадарчани добро го отворија натпреварот, поведоа со 7:0, подоцна имаа и водство од 14:8. Избраниците на тренерот Емил Рајковиќ ја контролираа играта и резултатот се до средината на третиот период кога противникот предводен од Американецот Харпер (30 п) направи целосен резултатски пресврт, иако во 25. минута Фени индустри имаше предност од 51:44. Тимот од Софија за првпат направи двоцифрена позитива 68:57 (32. минута). Идентична залиха имаше и на неполни три минути до крајот (77:66) и практично се беше решено, бидејќи тимот од Кавадарци падна во играта, ги загуби шансите да стори нешто повеќе. Со поразот ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион, кој четврта сезона настапува во разигрувањето од регионалната лига, во полуфиналето беше поразен и третпат сезонава од бугарски Левски (76-86) Фени индустри се прости од титулата во кошаркарската Еврохолд Балканската лига. Во полуфиналето на завршницата, кое се игра во Израел, кавадарчани беа елиминирани од непоразениот сезонава Левски. Македонскиот шампион се надеваше дека во третиот сезонски обид конечно ќе го совлада Левски, но бугарскиот тим со добра игра во последната четвртина повторно се радуваше и извојува победа од 86-76. - Му честитам на Левски, беа подобар тим особено во последната четвртина, кога се одлучи победникот. Ние игравме добро во првите три четвртини, но во последниот период противникот покажа поголема желба и одигра навистина добра одбрана. Арон Харпер одигра одлично, не успеавме да го запреме во играта „два на два“ и тоа скапо н` чинеше – изјави Емил Рајковиќ, тренерот на Фени. Неговиот колега Kонстантин Папазов е задоволен што Левски покажал психолошка ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на македонскиот шампион, Фени индустри, се простија од титулата во регионалната БИБЛ лига. Кавдарчани на завршниот турнир во ова натпреварување, чии домаќин е израелскиот град Ган Нер, загубија од бугарскиот преставик Левски со 76:86 (20:15, 19:25, 16:23, 21:23). Левски до победата стигна благодарение на подобрата игра во втората и третата четвртина кога успеа да акумулира предност од 13 поени. Арон Харпер беше нерешлива енигма за кошаркарите на Фени индустри, а натпреварот го заврши со 30 поени и 6 асистенции. Покрај него, кај Левски се истакнаа Маркус Хал (18 поени, 5 скока и 3 асистенции), Димитар Ангелов (13 поени и 7 скока) и Стефан Георгиев (11 поени). Фени во поразот го предводеше Иван Лилов со 20 поени, 6 скока и 3 асистенции, двоцифрен ефект имаа ушта Џарид Фрај (19 поени) и Дарко Соколов (17 поени). Противник на Левски во финалето ќе му биде победникот од полуфиналната пресметка помеѓу израелските тимови Галил Гилбоа и Хапоел Тел Авив. Финалниот натпревар по кој ќе биде познат ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Фени Индустри во првото полуфинале од Балканската регионална лига – БИБЛ се поразени од бугарскиот претставник Левски Софија со 86:76. Тоа значеше крај на нивните желби за одбрана на шампионскиот трофеј освоен минатата сезона во ова натпреварување. Победата на „фајнл фор“ турнирот кој се игра во Ган Нер, Израел, за бугарскиот тим е трета оваа сезона против македонскиот шампион. Кавадарчани одиграа рамноправно три четвртини со водство во првата четвртина од пет поени, во третата и од седум, но финишот на третиот период и последната четвртина попуштија и на крајот загубија. Иван Лилов со 20, Џарид Фрајд со 19 и Дарко Соколов со 17 поени беа најефикасните играчи кај Фени Индустри, додека најефикасен во победничкиот тим, воедно и на натпреварот беше Арон Харпер со 30 реализирани поени, Маркус Хал придодаде 18 поени во победата на Левски. Вечерва се игра второто полуфинале меѓу домаќинот на турнирот, Галил Билбоа и вториот израелски претставник Хапоел Тел Авив. Финалето меѓу Левски и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 162 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 7 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 142 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Ненаселениот италијански остров Заноне е окружен од тиркизно море, сино небо, прекрасна природа, но и мрачно минато. Тоа што повеќето туристи денес ги ...
сите 14 | | | веќе видена

31-годишната Марија Пауновиќ, за Велигден офарбала велигденски јајца и скокнала од солитер. Оваа случка го потресе регионот, а сега е откриено и зошто марија ...
сите 17 | | | прочитана: 5394 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фени загуби од Левски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: