Сказна за крилестите коњи

- Уште не се стопил снегот на Галичица. Си лежеле коњчињата на топлото сонце, занесени од мирисот на дренокот и глогот и замирале од убавината што се ширела пред нив. Можеби тоа било и од радоста што се вратиле во родните краишта по кои копнееле цела зима. Одозгора го гледале блескотењето на езерото спрострено пред нив како огромна сребрена тепсија. Гледале коњчињата со примижани очи и првкале со ноздрите од возбуда. Само крилјата им биле склопени и мирни како покривки од бели пердуви. - Никаде ја нема оваа убавина! - велел таткото на крилестите коњи. -Езерово е сино око на оваа земја! Гледајте, деца мои, и нагледајте се зашто ќе дојде бргу есента и ние ќе мораме да заминеме. Ако некое заскитано стадо овци се наближело до местото каде што лежеле коњчињата, тогаш тие часкум се вивнувале високо кон небото и прилегале на бели облачиња носени од пролетното ветре. Навечер, кога месечината ќе го прегрнела езерото со своите срмени зраци и водата ќе треперела како да е прекриена со безброј златни пчели и стотици ...
| | веќе видена | слични

Останато

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 275 | | | веќе видена

Обвинетите во предметите на Специјалното јавно обвинителство ќе го затрупаат Судот и СЈО со приговори на 17 обвиненија кои СЈО ги поднесе пред истекот на рокот ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 168 | веќе видена

Милан Калиниќ ја промени фризурата, а неговиот нов имиџ никому не му се допадна. Водителот објави виеоснимка од својата нова фризура на Инстаграм. „Зошто им ...
сите 10 | | | прочитана: 255 | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9973 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 180 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сказна за крилестите коњи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: