Црвенковски поднел барање за претседателска пензија

Бранко Црвенковски до собраниската комисија за избори и именување поднел барање да ја оствари претседателската пензија. Власта не сака јавно да коментира за ваквата намера на досегашниот Претседател ама зад камерите велат дека не било морално што Бранко Црвенковски побарал да зема претседателска пензија, зашто истовремено бил и лидер на СДСМ. Ваквите размислувања на власта за партијата на Црвенковски се без правна основа. Велат, неморално е она што е незаконско, а пензијата на Бранко Црвенковски го следува според актуелниот закон за правата на претседателот, по престанокот на функцијата. Партиски извори велат дека Црвенковски и самиот јавно кажал по напуштањето на претседателската функција дека нема да се откаже од ниедна можност што по закон го следува. Според овој закон Претседателот на државата по престанокот на мандатот има право на доживотна пензија во висина на сегашната плата на актуелниот Претседател, канцеларија со тројца вработени, возач и обезбедување. Ваквиот закон со поднесување предлог ...
| | веќе видена | слични

Останато

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 94 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли наодите на новата влада дека постојат сериозни недостатоци во стадионот „Телеком Арена“ и дека постои голема можност финалето од ...
сите 44 | | | прочитана: 355 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 102 | | | прочитана: 317 | веќе видена

Трајко Димков од ВМРО-ДПМНЕ за најновата анкета на БРИМА според која СДСМ води пред ВМРО-ДПМНЕ, а премиерот Зоран Заев има повисок рејтинг од екс - премиерот, ...
сите 108 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 6 | | | веќе видена

Огњен Амиџиќ во својата емисија ги покани Светлана Ражнатовиќ – Цеца и нејзината ќерка Анастасија. Девојките отворено зборуваа на сите теми со водителот, а ...
сите 7 | | | прочитана: 593 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски поднел барање за претседателска пензија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: