ЕВН ќе ја тужи Македонија пред арбитражниот суд во Вашингтон

Компанијата одлуката да тужи ја донесе откако апелациониот суд ја казни ЕВН со 93 милиони евра кои ќе треба да и ги исплати на државната компанија за производство на електрична енергија Минатата година ЕЛЕМ поднесе кривична пријава против ЕВН со обвинување дека австриците не ги подмирила долговите во периодот од 1994 до 2004, ЕСМ дистрибуција, сегашна ЕВН Македонија беше во државна сопственост. Според одлуката на апелациониот суд, ЕВН се обврзува да ги исплати сите побарувања на државната компанија ЕЛЕМ за периодот пред приватизацијата. Раководството на ЕВН вели дека од јануари оваа година за решавање на овој спор имало разговори со вице – премиерот Зоран Ставревски и министерот за економија Фатмир Бесими. Според ЕВН, двајцата владини претставници ветиле дека ќе го спречат ЕЛЕМ да поднесе неосновани барања, но државната компанија сепак продолжила со непријателските активности. Според австријците, тие досега во Македонија инвестирале 100 милиони евра и тргнувајќи од овој факт не можат да ја разберат целта на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 164 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 54 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 139 | | | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Поп пејачката Марија Шерифовиќ ја разбуди фантазијата на следбениците откако објави фотографија од спалната соба. Всушност, Марија, која неодамна се врати од ...
сите 11 | | | прочитана: 242 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВН ќе ја тужи Македонија пред арбитражниот суд во Вашингтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: