Вински речник

- Слаткост: чувството на вкусот на шеќер во виното кое може да биде од резидуалниот шеќер или од присуството на други слатки супстанции во виното. На пример од алкохолот.- Снажно: антропоморфен атрибут за вина што оставаат впечаток на сила и јачина.- Сорта грозје: тип грозје што припаѓа на одреден вид.- Сортна карактеристика: особина на одреден вид сорта грозје; особина на одредена сорта грозје од кое е направено виното.- Сортно: вино наречено по единствената или главната сорта грозје од кое е направено (мерло, каберне совињон...).- Средно слатко: се означуваат вина што се послатки од средно сувите вина, но не се наполно слатки.- Стара дабовина: дабови буриња или бочви што се доволно стари и ги загубиле својствата на дабот. Се мисли на садови стари пет-шест години.- Стара лоза: неодреден термин за лоза што би требало да дава квалитетно грозје затоа што е стара. Се работи обично за старост од 40 или повеќе години и раѓа многу малку грозје.- Стариот свет: заедничко именување на европските земји што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 142 | | | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Парламентарното мнозинство избрано од граѓаните на кредибилни избори мора да ги заштити граѓанските и државните интереси. Граѓаните и државата се под ...
сите 159 | | | веќе видена

Поп пејачката Марија Шерифовиќ ја разбуди фантазијата на следбениците откако објави фотографија од спалната соба. Всушност, Марија, која неодамна се врати од ...
сите 12 | | | прочитана: 242 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вински речник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: