Вински речник

- Слаткост: чувството на вкусот на шеќер во виното кое може да биде од резидуалниот шеќер или од присуството на други слатки супстанции во виното. На пример од алкохолот.- Снажно: антропоморфен атрибут за вина што оставаат впечаток на сила и јачина.- Сорта грозје: тип грозје што припаѓа на одреден вид.- Сортна карактеристика: особина на одреден вид сорта грозје; особина на одредена сорта грозје од кое е направено виното.- Сортно: вино наречено по единствената или главната сорта грозје од кое е направено (мерло, каберне совињон...).- Средно слатко: се означуваат вина што се послатки од средно сувите вина, но не се наполно слатки.- Стара дабовина: дабови буриња или бочви што се доволно стари и ги загубиле својствата на дабот. Се мисли на садови стари пет-шест години.- Стара лоза: неодреден термин за лоза што би требало да дава квалитетно грозје затоа што е стара. Се работи обично за старост од 40 или повеќе години и раѓа многу малку грозје.- Стариот свет: заедничко именување на европските земји што ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на социјалдемократите Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет. Заев ...
сите 313 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се смета дека е една од најбогатите политички партии во Европа, според СЈО тие средства ги стекнале во последните пет години. Во досието на СЈО под ...
сите 188 | | | веќе видена

Јелена Карлеуша неодамна имаше операција, а како што таа сама истакнала станува збор за минорен женски гинеколошки проблем.Сепак таа многу брзо се врати на ...
сите 23 | | | прочитана: 3265 | веќе видена

Завршно обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ 22. Конгрес, 27.05.2017 Почитувани делегати, драги другари и другарки, почитувани сопартијци, Благодарам! ...
сите 410 | | | веќе видена

Најмалку 19 луѓе загинаа, а 50 се повредени во експлозија веднаш по концертот на американската пејачка Аријана Гранде во Манчестер, потврди британската ...
сите 223 | | | веќе видена

Првата дама на САД Меланија Трамп пристигна во петокот на сончевиот италијански остров Сицилија, каде што нејзиниот сопруг учествува на самитот на Групата ...
сите 90 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска ...
сите 130 | | | прочитана: 221 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вински речник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: