Повеќе од 70.000 евра за година живот со рак

Животот нема цена, но здравјето знае да чини многу, особено кога не се грижиме за него. Една година живот кај најтешко болните од рак, кој е навреме откриен, може да чини и 70.000 евра. Пари за лекување сè повеќе се трошат и поради поголемиот број заболени, задоцнетото откривање на болеста, но и скапите третмани. Затоа лекарите апелираат да се зголеми свесноста за болеста, а граѓаните навреме да ги вршат превентивните прегледи. Кај нас нема прецизна статистика колку чини лекувањето на болните од рак. Проф. д-р Зоран Спировски, директор на Клиниката за торакална хирургија на која се изведуваат најмногу хируршки интервенции против канцерот, вели дека цената на операциите достигнува и 200.000 денари. Најголемата сума, пак, што пациентите според законот смеат да ја платат во јавното здравство не треба да биде поголема од 100 евра. - Операција на рак на хранопровод е една од поскапите и знае да достигне 200.000 денари. Интервенцијата на бронхии кај белодробниот карцином се движи од 100.000 до 180.000 евра, додека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 162 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 7 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 142 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Ненаселениот италијански остров Заноне е окружен од тиркизно море, сино небо, прекрасна природа, но и мрачно минато. Тоа што повеќето туристи денес ги ...
сите 14 | | | веќе видена

31-годишната Марија Пауновиќ, за Велигден офарбала велигденски јајца и скокнала од солитер. Оваа случка го потресе регионот, а сега е откриено и зошто марија ...
сите 17 | | | прочитана: 5394 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 70.000 евра за година живот со рак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: