Повеќе од 70.000 евра за година живот со рак

Животот нема цена, но здравјето знае да чини многу, особено кога не се грижиме за него. Една година живот кај најтешко болните од рак, кој е навреме откриен, може да чини и 70.000 евра. Пари за лекување сè повеќе се трошат и поради поголемиот број заболени, задоцнетото откривање на болеста, но и скапите третмани. Затоа лекарите апелираат да се зголеми свесноста за болеста, а граѓаните навреме да ги вршат превентивните прегледи. Кај нас нема прецизна статистика колку чини лекувањето на болните од рак. Проф. д-р Зоран Спировски, директор на Клиниката за торакална хирургија на која се изведуваат најмногу хируршки интервенции против канцерот, вели дека цената на операциите достигнува и 200.000 денари. Најголемата сума, пак, што пациентите според законот смеат да ја платат во јавното здравство не треба да биде поголема од 100 евра. - Операција на рак на хранопровод е една од поскапите и знае да достигне 200.000 денари. Интервенцијата на бронхии кај белодробниот карцином се движи од 100.000 до 180.000 евра, додека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на социјалдемократите Зоран Заев вечерва ги објави имињата на кандидатите што ги предлага неговата партија за министри во новиот владин кабинет. Заев ...
сите 313 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се смета дека е една од најбогатите политички партии во Европа, според СЈО тие средства ги стекнале во последните пет години. Во досието на СЈО под ...
сите 188 | | | веќе видена

Деновиве регионалните медиуми се преплавени со наводното неверство на сопругот на Јелена Карлеуша. Фудбалерот Душко Тошиќ е фотографиран од страна на турските ...
сите 19 | | | прочитана: 234 | веќе видена

Продолжува истрагата по осомничените за бомбашкиот напад во Манчестер и можно е на слобода се уште да има членови на мрежата на терористот Салман Абеди, денска ...
сите 130 | | | прочитана: 222 | веќе видена

Првата дама на САД Меланија Трамп пристигна во петокот на сончевиот италијански остров Сицилија, каде што нејзиниот сопруг учествува на самитот на Групата ...
сите 90 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) води предистражна постапка за портпаролот на ДУИ Бујар Османи за болниците во Чаир и Тетово, дознаваме од извори во ...
сите 100 | | | прочитана: 277 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Повеќе од 70.000 евра за година живот со рак

Од:
До кого (е-маил):
Порака: