На продажба три битолски фирми во стечај

На продажба три битолски фирми во стечај Стечајните управници на битолската пиварница, „Жито Битола“ и на „Македонија стакло- Битола“, распишаа јавни огласи за продажба на овие компании. Одборот на доверители на стечајниот должник АД „Пивара-Битола“ објави втор оглас за јавна продажба на имотот на пиварницата. Продажбената вредност на имотот, градежната и инсталирана опрема изнесува 4,8 милиони евра. Јавното отворање на понудите ќе се врши на 15 мај.„Жито Битола“ ќе се продава осми пат. Огласени се градежна и инсталирана опрема во вредност од 84 милиони денари, објекти во Крушево, во вредност од 12,5 милиони денари и деловен објект во Битола, вреден 9,2 милиони денари. Јавното отворање на понудите ќе се врши на 14 мај во Основниот суд во Битола. Во меѓувреме, на 4 мај во Битола ќе се одржи усна јавна продажба на неколку други објекти на „Жито Битола“ и тоа: старата и новата пекарница, механичката работилница, мелница за жито, два армирано-бетонски силоса со капацитет од 6.000 и 10.000 тони, како и на 25 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 164 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 54 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 139 | | | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Поп пејачката Марија Шерифовиќ ја разбуди фантазијата на следбениците откако објави фотографија од спалната соба. Всушност, Марија, која неодамна се врати од ...
сите 11 | | | прочитана: 242 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На продажба три битолски фирми во стечај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: