На продажба три битолски фирми во стечај

На продажба три битолски фирми во стечај Стечајните управници на битолската пиварница, „Жито Битола“ и на „Македонија стакло- Битола“, распишаа јавни огласи за продажба на овие компании. Одборот на доверители на стечајниот должник АД „Пивара-Битола“ објави втор оглас за јавна продажба на имотот на пиварницата. Продажбената вредност на имотот, градежната и инсталирана опрема изнесува 4,8 милиони евра. Јавното отворање на понудите ќе се врши на 15 мај.„Жито Битола“ ќе се продава осми пат. Огласени се градежна и инсталирана опрема во вредност од 84 милиони денари, објекти во Крушево, во вредност од 12,5 милиони денари и деловен објект во Битола, вреден 9,2 милиони денари. Јавното отворање на понудите ќе се врши на 14 мај во Основниот суд во Битола. Во меѓувреме, на 4 мај во Битола ќе се одржи усна јавна продажба на неколку други објекти на „Жито Битола“ и тоа: старата и новата пекарница, механичката работилница, мелница за жито, два армирано-бетонски силоса со капацитет од 6.000 и 10.000 тони, како и на 25 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 41 | | | прочитана: 956 | веќе видена

Професорката Наташа Котлар во своето гостување во отвореното студио на ТВ Нова истакна дека дел од договорот со Бугарија кој владата на СДСМ сака да го ...
сите 257 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, би можел да биде дел од европскиот Суперкуп на УЕФА во Скопје, и покрај најавите дека ќе го прескокне ...
сите 67 | | | веќе видена

Како што започна, така и заврши годинешното 15-то јубилејно издание на балкански познатиот “Пивофест” кој секоја година се одржува во Прилеп. Оваа година никој ...
сите 35 | | | веќе видена

Конформистичка и политичка одлука на скопска Апелација. Се отфрлаат барањaта за притвор на Специјалното јавно обвинителство, но и барањата на одбраната за ...
сите 189 | | | прочитана: 269 | веќе видена

Сите знаеме колку е стресно кога седиме некаде на гости, шетаме надвор или сме на одмор, а постојано се прашуваме во главата дали сме заклучиле, дали болјерот ...
сите 29 | | | прочитана: 1167 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На продажба три битолски фирми во стечај

Од:
До кого (е-маил):
Порака: