Петти локални избори во Македонија

Македонските граѓани утре по петти пат ќе избираат претставници на локалните власти во општините. Од осамостојувањето на Република Македонија се одржаа четири локални избори, и тоа првите во 1990 година, вторите во 1996, третите во 2000 и последните избори во 2005 година.

На првите локални избори во 1990 година Република Македонија беше поделена на 34 општини од кои пет, Гази Баба, Карпош, Кисела Вода, Центар и Чаир, го формираа градот Скопје како посебна единица. Локалните изборите се одржаа истовремено со парламентарните. На изборите граѓаните гласаа за одборниците во општинските собранија, а во Скопје се гласаше за 70 одборници во Градското собрание. Право на глас тогаш имаа 1.371.176 граѓани.

Вторите локални избори, што се одржаа есента 1996 година, беа спроведени во услови кога во Македонија имаше 123 општини од кои седум, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир и Шуто Оризари, го формираа градот Скопје како посебна единица на локалната самоуправа. Право на глас на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена ...
сите 58 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ писмено реагира на објавата на Ди Цајт . „Поранешниот уредник во весникот „Ди Цајт“ Тео Зомер, очигледно е лошо информиран за ситуацијата во ...
сите 437 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 103 | | | веќе видена

Во црна кожа, тесни пантолни Цеца пееше повеќе од два часа без пауза Светлана Цеца Ражњатовиќ вчера одржа концерт во Скопје каде воодушеви повеќе од 12.000 ...
сите 30 | | | прочитана: 159 | веќе видена

Предлогот Талат Џафери да биде единствен кандидат за претседател на Собранието од новото парламентарно мнозинство извисил, бидејќи од една страна, лидерот на ...
сите 553 | | | прочитана: 243 | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 14 | | | прочитана: 8689 | веќе видена

Тенисерот Новак Ѓоковиќ објави фотографија на која се гледа трудничкото стомаче на неговата сопруга Јелена, со која го очекуваат нивното второ дете. Поради ...
сите 38 | | | прочитана: 621 | веќе видена

Нетранспарентно работење на СЈО околу ангажираните експерти и трошоците за нивни надоместоци. Порталот Прес 24 пишува дека СЈО не одговорило на прашањата на ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петти локални избори во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: