Петти локални избори во Македонија

Македонските граѓани утре по петти пат ќе избираат претставници на локалните власти во општините. Од осамостојувањето на Република Македонија се одржаа четири локални избори, и тоа првите во 1990 година, вторите во 1996, третите во 2000 и последните избори во 2005 година.

На првите локални избори во 1990 година Република Македонија беше поделена на 34 општини од кои пет, Гази Баба, Карпош, Кисела Вода, Центар и Чаир, го формираа градот Скопје како посебна единица. Локалните изборите се одржаа истовремено со парламентарните. На изборите граѓаните гласаа за одборниците во општинските собранија, а во Скопје се гласаше за 70 одборници во Градското собрание. Право на глас тогаш имаа 1.371.176 граѓани.

Вторите локални избори, што се одржаа есента 1996 година, беа спроведени во услови кога во Македонија имаше 123 општини од кои седум, Гази Баба, Ѓорче Петров, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир и Шуто Оризари, го формираа градот Скопје како посебна единица на локалната самоуправа. Право на глас на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нема место за чудење зошто Ахмети даде изјава со која делумно ретерира од Тиранската Платформа. Едноставно е. Владата на ВМРО се сруши однадвор, на сила, за да ...
сите 230 | | | веќе видена

Тој во Лондон заедно со британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави дека САД биле погодени од веста за нападот врз луѓе кои присуствувале на ...
сите 140 | | | веќе видена

-Операцијата се уште е во тек со полна брзина и не можеме да бидеме целосно сигурни дека е завршена, рече Рад. Абеди (22), Британец од либиско потекло, на 22 ...
сите 157 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се смета дека е една од најбогатите политички партии во Европа, според СЈО тие средства ги стекнале во последните пет години. Во досието на СЈО под ...
сите 151 | | | веќе видена

Завршно обраќање, Зоран Заев, претседател на СДСМ 22. Конгрес, 27.05.2017 Почитувани делегати, драги другари и другарки, почитувани сопартијци, Благодарам! ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петти локални избори во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: