Азот третпат сервира здрава храна

Не е макробиотиката здрава храна, туку месото, млекото, овошјето и зеленчукот кои се по потекло од вакви средини, беше истакнато на саемот


Производителите бараат заштитен знак, со географско потекло, „произведено во Азот“: од саемот во Теово

Храна од регионот на Азот се наоѓа на многу трпези низ земјава, но малкумина од консументите знаат од каде таа потекнува и дека ста нува збор за производи од здрава и еколошки чиста животна средина. Посетителите на овој крај се сведоци дека тука нема индустриски капацитети, има мал интензитет на сообраќајот, нема чад и загадување, затоа пак изобилува со шума, планински реки и чист воздух. Реонот на Азот е идеален за одгледување органска храна, поради што Основното училиште „Петар Поп Арсов“ во селото Богомила го организираше третиот саем на здрава храна „Поблиску до природата“, што се одржа во селото Теово, Општина Чашка.

- Сакаме на јавноста да и презентираме земјоделски производи и храна што потекнуваат од регионот на Азот и се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена ...
сите 58 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ писмено реагира на објавата на Ди Цајт . „Поранешниот уредник во весникот „Ди Цајт“ Тео Зомер, очигледно е лошо информиран за ситуацијата во ...
сите 437 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 103 | | | веќе видена

Во црна кожа, тесни пантолни Цеца пееше повеќе од два часа без пауза Светлана Цеца Ражњатовиќ вчера одржа концерт во Скопје каде воодушеви повеќе од 12.000 ...
сите 30 | | | прочитана: 159 | веќе видена

Предлогот Талат Џафери да биде единствен кандидат за претседател на Собранието од новото парламентарно мнозинство извисил, бидејќи од една страна, лидерот на ...
сите 553 | | | прочитана: 247 | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 14 | | | прочитана: 8692 | веќе видена

Тенисерот Новак Ѓоковиќ објави фотографија на која се гледа трудничкото стомаче на неговата сопруга Јелена, со која го очекуваат нивното второ дете. Поради ...
сите 38 | | | прочитана: 625 | веќе видена

Нетранспарентно работење на СЈО околу ангажираните експерти и трошоците за нивни надоместоци. Порталот Прес 24 пишува дека СЈО не одговорило на прашањата на ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азот третпат сервира здрава храна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: