Александар Кан

Неверојатен спој на историјата и географијата со ефекти на религиозно „просветлување“ се случи во средата во Хераклеја. Во градот што во 4 век пред наша ера го подигна Филип, таткото на Александар Велики, преспанско-пелагонсискиот владика Петар го виде Александар „во живо“, олицетворен во Казенфар Али Кан, принцот на Хунзите, кој деновиве е во посета на Македонија, земја од каде што Хунзите сметаат дека потекнуваат.

Звучи прилично нејасно - и нејасно е, но ако му се верува на владиката Петар, конечно го добивме и „крунскиот“ сведок за историско географскиот линк меѓу денешните Македонци, оние на Александар Велики, и оние „изгубени“ чеда на великиот војсководец населени под планинскиот масив Каракорум. Значи, Али Кан, врховен верски водач на народот кој го негува митот дека потекнува од Македонија, бил толку ист со прапредокот од пред 2.300 години што директно може да се прогласи за „алката што недостига“ во докажувањето со соседите, особено Грците, дека и ние право на името Македонија имаме. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 275 | | | веќе видена

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 169 | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9973 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 182 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Александар Кан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: