Шкембарска шкембе чорба

Потребен е цврст стомак и затнат нос за да се мине низ варењето Во секогаш недораскажаното минато на Битола, тоа е храна за сиромаштијата, за некои - храна за отрезнување, а за трети - воведување на момчињата во светот на мажите.

Напаѓана или исмејувана, само шкембе чорбата има свои луѓе.

Подготовката на шкембе чорба вклучува шкембето, брашно, масло, многу мирудии, морков и ефтин извор на енергија, поради потребата од долго варење.

Вера Кузмановска , шеф на кујна во ресторанот во Безистенот вели дека треба кулинарско искуство на почетокот на подготовката.

„Шкембето најпрвин се чисти од внатрешниот дел. Потоа се потопува во врела вода околу 3-4 минути, а потоа се чисти - со лажица се гребе од внатре".

Цврст стомак

За ова ви треба цврст стомак или делумно оштетено сетило за мирис.

„Откако ќе се исчисти, се вари. Шкембето мора да се вари долго, над 4 часа, затоа што може да остане тврдо и не може да се џвака. Потоа се вади и се сече на коцки ...
| | веќе видена | слични

Останато

Петчлениот Кривичен совет на Врховниот суд го уважил барањето за заштита на законитоста на Специјалното јавно обвинителство против битолскиот градоначалник ...
сите 275 | | | веќе видена

Вкупно 51 обвинет од Специјалното јавно обвинителство летово не ќе може да летуваат во странство, пишува „Макфакс“. Кривичниот суд по барање на СЈО одзеде 51 ...
сите 254 | | | веќе видена

Непосредно по изјавата дека се разведува со Соња Вуксановиќ , Аца Лукас почна љубовна врска со Бранислава Пашајлија , која исто така беше во брак, како и тој. ...
сите 71 | | | прочитана: 169 | веќе видена

Радмила Манојловиќ не одолеа на пластичната хирургија, како и голем дел од нејзините колешки. Таа значително ги зголеми усните. Драстичната разлика се гледа ...
сите 32 | | | прочитана: 9973 | веќе видена

Миљан Д. од Прекадин кај Прокупљњ зел од сопругата Снежана Д. 500.000 динари, кои таа ги зела како кредит за реновирање на куќата, и побегнал со возилото, ...
сите 6 | | | прочитана: 182 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шкембарска шкембе чорба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: