Македонија - Место грчко узо, јени-ракија

Македонците годинава се соочуваат со сериозен проблем каде да го поминат летниот одмор. По заладувањето на односите со Грција, тие се помалку ја избираат оваа земја како своја дестинација за одмор. Поради тоа, она што им се нуди и што им е најдостапно се плажите во Хрватска, Турција, Албанија и во Бугарија. Сепак, освен Албанија, која е релативно најблиска за македонските туристи, сите други дестинации се далечни, а со тоа носат и поголеми трошоци. Со автомобил најбрзо може да се стигне единствено на албанските плажи. За другите дестинации во Хрватска, Турција и во Бугарија граѓаните ги очекува пат подолг од 12 часа. Голем дел од Македонците својот летен одмор ќе го поминат и на домашните плажи на Охридско, Преспанско и на Дојранско Езеро. Се повеќе, како што велат граѓаните, се одлучуваат својот заслужен годишен одмор да го поминат на планина и на чист воздух.
Сепак, тие што се одлучиле на одмор на море, ќе се сончаат на плажите во Турција, Албанија, Црна Гора и во Хрватска. Атрактивните места во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Цеца Ражнатовиќ на новинарското прашање зошто нејзиниот добар пријател и колега Аца Лукас и неговата сопруга Соња Вуксановиќ не биле присутни на нејзиниот ...
сите 78 | | | веќе видена

Секојдневите закани и повикувања на убиство од новинарот Бранко Тричковски, како на политичари така и на новинари за ЗНМ досега не претставуваше говор на ...
сите 206 | | | прочитана: 778 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 94 | | | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 102 | | | прочитана: 317 | веќе видена

Синот на сопственикот на компанијата од која Дарен Озборн го изнајмил комбето и со него се забил во групата верници пред џамијата во Лондон, ја шокирал ...
сите 96 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли наодите на новата влада дека постојат сериозни недостатоци во стадионот „Телеком Арена“ и дека постои голема можност финалето од ...
сите 44 | | | прочитана: 353 | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 219 | | | прочитана: 2907 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Место грчко узо, јени-ракија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: