Свет - Техеран меѓу стапот на САД и морковот на ЕУ

Иран останува цврсто на ставот да продолжи со богатење на ураниум и покрај заканата од Западот за нови поостри санкции. Во неговата намера не го поколебаа ни заканите од американскиот претседател Џорџ Буш од можна воена акција, ниту, пак, поттикот на ЕУ во замена за соработка. Размерот на најавените казни се уште е неизвесен, но едно е сосема јасно, санкциите би можеле да доведат до зголемување на веќе вртоглавиот пораст на цената на нафтата, поради што ЕУ се уште се колеба за воведување на санкциите. - Пазарот станува нервозен поради ситуацијата со Иран - вели Фил Флин, експерт од корпорацијата „Аларон трејдинг“ од Чикаго, додавајќи дека постои страв оти Иран може да возврати со повлекување на нафтата од светските пазари. И покрај најавата дека ЕУ ќе ги замрзне сите средства на иранската „Мели банка“, во Унијата постојат различни ставови за тоа колку далеку треба да се оди со санкциите за извоз на гас и на нафта од Иран поради енергетските врски меѓу Иран и Европа. Европските земји се едни од главните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Апелациониот суд денеска ќе ја донесе одлуката дали поранешниот премиер Никола Груевски и неговите партиски соработници Јанакиески, Јакулоска, Божиновски и ...
сите 231 | | | веќе видена

Комисијата за финансирање и за буџет денеска ќе ја продолжи расправата за ребалансот на буџетот за 2017 година, на шестото продолжение на седницата кое треба ...
сите 170 | | | веќе видена

Српската фолк дива Јелена Карлеуша не престанува да провоцира со својот изглед. Секој нов ден осамнуваат нови фотграфии на социјалните мрежи. Она што последно ...
сите 44 | | | прочитана: 1094 | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, би можел да биде дел од европскиот Суперкуп на УЕФА во Скопје, и покрај најавите дека ќе го прескокне ...
сите 136 | | | веќе видена

Постојано гледаме фотографии од Марјана Станојковска која пали и жари, но оваа сигурно не сте ја виделе. Убавата лото-девојка на само 14 години, фотографијата ...
сите 54 | | | веќе видена

-Кривичните постапки на СЈО се тенденциозни и политички мотивирани. Сите акции кои ги превзема СЈО се во насока на оцрнување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ по ...
сите 185 | | | веќе видена

Жалбите за предметот „Тендери“ ќе се разгледуваат денеска во Апелацискиот суд - Скопје. Обвинета е поранешната министерка за култура Елизабета ...
сите 171 | | | прочитана: 920 | веќе видена

Сите знаеме колку е стресно кога седиме некаде на гости, шетаме надвор или сме на одмор, а постојано се прашуваме во главата дали сме заклучиле, дали болјерот ...
сите 29 | | | прочитана: 1264 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Техеран меѓу стапот на САД и морковот на ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: