Култура - Прв лекторат по македонски јазик во САД

Покрај постојните единаесет лекторати по македонски јазик во европските земји, се отвора уште еден, на престижниот Универзитет Индијана, кој ќе биде прв македонски лекторат во Соединетите Американски Држави. Овој лекторат целосно ќе функционира од учебната 2008 2009 година. - Владата донесе одлука со која во иднина драстично ќе се проширува мрежата со лекторати зашто јазикот е клуч на идентитетот - вели владиниот портпарол Ивица Боцевски. Лекторите се избираат на определено време од две учебни години, со можност за реизбор на уште две учебни години. Работата на лекторатите е во надлежност на Меѓународниот семинар за литература и култура, кој четириесет години организира летни школи во Охрид.
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 162 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 7 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 142 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Ненаселениот италијански остров Заноне е окружен од тиркизно море, сино небо, прекрасна природа, но и мрачно минато. Тоа што повеќето туристи денес ги ...
сите 14 | | | веќе видена

31-годишната Марија Пауновиќ, за Велигден офарбала велигденски јајца и скокнала од солитер. Оваа случка го потресе регионот, а сега е откриено и зошто марија ...
сите 17 | | | прочитана: 5394 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Култура - Прв лекторат по македонски јазик во САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: