Книгата на диета

Книги распослани на евтини тезги, најмногу тие од пред десетина години, ученици со амбициозни учителки крај шарени сликовници, пензионери што имаат време на претек,по некој писател,кој си ја бара својата книга , ценкање да се купи за поевтино, трка по наменски книги (најмногу тие што нудат совети за диети), без саемски каталог - тоа е сликата за последниот саем на книгата, односно за Деновите на книгата. А требаше да биде празник на книгата, голема културна манифестација на која ќе се промовира творештвото, ќе се слави пишаниот збор, ќе се регрутираат нови читатели.Дури сега, кога се затворија вратите на „Метрполис-арената“ на Скопски саем, стана јасно зошто годинава не ни се случи Саем, зошто беше преименуван во Денови на книгата. Државата својот интерес за Деновите и книгата го кажа преку (не)изразената поддршка. Издавачите велат дека Министерството за култура го минимизирало саемот (министерот не се појави на отворањето, ниту во следните денови), писателите дека издавачите го минимизирале авторот. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во секоја демократска земја постои Устав што треба да се почитува. Решението на кризата е во Уставот и во демократијата. Ова го порача вчера копретседавачот на ...
сите 154 | | | прочитана: 4271 | веќе видена

Францускиот државјанин Карим Шерфи поминал 15 години во затвор поради обид за убиство на сообраќаец, а во февруари бил уапсен додека се обидувал да набави ...
сите 164 | | | веќе видена

Кражба има, крадците наводно се фатени, но пари нема. Грабежот во НЛБ банка останува мистерија проследена со многу контрадикторности во јавните обраќања на ...
сите 54 | | | веќе видена

Родителите на децата со посебни потреби и нивните здруженија за време на протестот пред Собранието на Република Македонија успеаја да соберат 2.000 потписи за ...
сите 139 | | | веќе видена

Откако во јавноста се обелодени информацијата за гинекологот од Скопје кој со месеци лажел жена дека е бремена и дека чека машко дете, по многу неуспешни обиди ...
сите 48 | | | веќе видена

Нашиот фоторепортер забележа и метален сеф среде купот изгореници, а кој, како што можеше да се види на самото место, беше отворен. Дали во него имало вредна ...
сите 24 | | | прочитана: 2359 | веќе видена

Поп пејачката Марија Шерифовиќ ја разбуди фантазијата на следбениците откако објави фотографија од спалната соба. Всушност, Марија, која неодамна се врати од ...
сите 11 | | | прочитана: 242 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Книгата на диета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: