Антибиотиците не делуваат кај синуситисот

Британските лекари започнаа кампања со која ги повикуваат докторите да го намалат бројот на рецептите за антибиотици во случаите на инфекција на синусите , бидејќи се покажало дека тие не делуваат . Антибиотиците , инаку , се препишуваат во 90 % од случаите на синуситис . Анализата на девет независни истражувања покажала дека антибиотиците воопшто не делуваат на инфекцијата дури и ако болеста трае повеќе од 10 дена . Синуситисот е зачестена болест , која најмногу се јавува по настинка и грип , а секоја година се дијагностицира кај еден до пет проценти од возрасните . Инфекцијата на синуси предизвикува зголемена температура , болки и отоци на лицето и челото , како и затнат нос . Врежано е мислењето дека должината на болеста може да иницира бактериолошка , а не вирусна инфекција , поради што се препишуваат антибиотици доколку болеста трае повеќе од 10 дена . Но , најновите истражувања покажаа дека траењето на болеста не е добар индикатор за одредување дали антибиотиците ќе делуваат или не . Британските лекари ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски по повод пишувањата во однос на одржувањето на Суперкупот од Владата излегоа со ...
сите 30 | | | прочитана: 813 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 913 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 125 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ ...
сите 125 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 195 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антибиотиците не делуваат кај синуситисот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: