Антибиотиците не делуваат кај синуситисот

Британските лекари започнаа кампања со која ги повикуваат докторите да го намалат бројот на рецептите за антибиотици во случаите на инфекција на синусите , бидејќи се покажало дека тие не делуваат . Антибиотиците , инаку , се препишуваат во 90 % од случаите на синуситис . Анализата на девет независни истражувања покажала дека антибиотиците воопшто не делуваат на инфекцијата дури и ако болеста трае повеќе од 10 дена . Синуситисот е зачестена болест , која најмногу се јавува по настинка и грип , а секоја година се дијагностицира кај еден до пет проценти од возрасните . Инфекцијата на синуси предизвикува зголемена температура , болки и отоци на лицето и челото , како и затнат нос . Врежано е мислењето дека должината на болеста може да иницира бактериолошка , а не вирусна инфекција , поради што се препишуваат антибиотици доколку болеста трае повеќе од 10 дена . Но , најновите истражувања покажаа дека траењето на болеста не е добар индикатор за одредување дали антибиотиците ќе делуваат или не . Британските лекари ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва во интерјву за медиумите изјави дека Македонија би можела да има влада до средината на мај.Трајко Вељановски до вторник да ...
сите 240 | | | прочитана: 10538 | веќе видена

Како што јавува нашата екипа од Собранието, специјалната полиција ги растерува граѓаните од горниот дел од Собранието каде што според информациите сѐ уште се ...
сите 171 | | | прочитана: 11657 | веќе видена

Врховниот суд на денешното продолжение на општата седница не донесе одлука за рефератот по правното прашање„дали доказите кои се стекнати на незаконит начин ...
сите 235 | | | веќе видена

Клучот за исплатата на субвенциите сега е во рацете на Уставниот суд. Ако судот го укине членот од кривичниот закон кој не ја дозволува исплатата, субвенциите ...
сите 141 | | | веќе видена

Изданијата на неделниците излегоа пред да се случи насилството во Собранието. Во последните изданија Фокус пишува за пораките кои треба да ги донесе Хојт Ји, ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Антибиотиците не делуваат кај синуситисот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: