ЗНМ реагира на информирањето на Сител за преговорите за името

Советот на честа при Здружението на новинарите на Македонија ( ЗНМ ) , реагира на непрофесионалното и необјективното информирање на ТВ Сител за разговорите меѓу Грција и Македонија во врска со спорот со името . Според ЗНМ , уредникот на вестите Ивона Талевска , на 17 . 03 . 2008 година во најавата на вестите во 18 часот , извртувајќи ги фактите ја дезинформираше јавноста дека Грција вложила вето за членството на Македонија во НАТО . Советот на честа оценува дека со таквото однесување уредничката Талевска го прекрши првиот член од Кодексот на новинарите кој бара да се објавуваат точни и проверени информации и да не се прикриваат суштински факти . Талевска , повикувајќи се на информацијата за трите предлози на Нимиц извлече заклучок дека Грција вложила вето за македонското членство во НАТО , иако преговорите во Виена не се место каде таа земја може да стави вето на македонската кандидатура . Советот смета дека овој случај претставува грубо прекршување на етичките вредности и професионалните стандарди кое од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пејачот Аца Лукас им признал на пријателите дека е подготвен да ја заборави аферата на својата сопруга Соња, за која во последно време многу се пишуваше. Тој и ...
сите 11 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски по повод пишувањата во однос на одржувањето на Суперкупот од Владата излегоа со ...
сите 30 | | | прочитана: 813 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 107 | | | прочитана: 913 | веќе видена

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 87 | | | веќе видена

„ВМРО-ДПМНЕ е партијата што ја направи најголемата партизација на државните институции и целокупното општество. 11 годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ беше ...
сите 125 | | | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 9 | | | веќе видена

Неодоговорното и коруптивно владеење на ВМРО-ДПМНЕ во изминатите 11 години зад себе остави огромни штети врз интересите на граѓаните и државата, наведува СДСМ ...
сите 125 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска се сретна со Борге Бренде, ...
сите 195 | | | прочитана: 4080 | веќе видена

Во текот на вчерашната собраниска седница со 62 гласа „за“ се избраа и замениците министри во владиниот кабинет. И покрај бојктот на опозицијата и бурните ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЗНМ реагира на информирањето на Сител за преговорите за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: