Владиците ги бранат бебињата од епрувета

Од ниту еден црковен канон не произлегува дека е грев да се врши вонтелесното оплодување за да се раѓаат децата , вели митрополитот Петар Професорите од Богословскиот факултет претеруваат кога тврдат дека вонтелесното оплодување со цел да се добијат деца претставува грев , изјавуваат владици на Светиот синод на Македонската православна црква . Преспанско пелагонискиот митрополит Петар и дебарско кичевскиот Тимотеј сметаат дека не може да се забранува методата со помош на која брачните двојки ќе добијат потомство . Од ниту еден црковен канон не произлегува дека е грев да се врши вонтелесното оплодување за да се раѓаат децата . Каноните се пишувани во дамнешните времиња кога немало ни помисла за оваа , како и за другите , медицински методи . Затоа , не може никој да влече остар заклучок дека црквата не дозволува таков начин на оплодување . Методот има хумана цел , оние луѓе што сакаат да имаат деца да добијат потомци . Тука нема никакви манипулации вели владиката Петар . Наставно научниот совет на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Велика Британија ќе изведе голема контратерористичка вежба во октомври во делови Шкотска и северна Англија, изјави денеска премиерката Тереза Меј, неколку дена ...
сите 58 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ писмено реагира на објавата на Ди Цајт . „Поранешниот уредник во весникот „Ди Цајт“ Тео Зомер, очигледно е лошо информиран за ситуацијата во ...
сите 437 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 103 | | | веќе видена

Во црна кожа, тесни пантолни Цеца пееше повеќе од два часа без пауза Светлана Цеца Ражњатовиќ вчера одржа концерт во Скопје каде воодушеви повеќе од 12.000 ...
сите 30 | | | прочитана: 159 | веќе видена

Предлогот Талат Џафери да биде единствен кандидат за претседател на Собранието од новото парламентарно мнозинство извисил, бидејќи од една страна, лидерот на ...
сите 553 | | | прочитана: 247 | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 14 | | | прочитана: 8692 | веќе видена

Тенисерот Новак Ѓоковиќ објави фотографија на која се гледа трудничкото стомаче на неговата сопруга Јелена, со која го очекуваат нивното второ дете. Поради ...
сите 38 | | | прочитана: 625 | веќе видена

Нетранспарентно работење на СЈО околу ангажираните експерти и трошоците за нивни надоместоци. Порталот Прес 24 пишува дека СЈО не одговорило на прашањата на ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Владиците ги бранат бебињата од епрувета

Од:
До кого (е-маил):
Порака: