На жителите од Оровил им е дозволено да си заминат дома


10 копии

Наредбата за евакуација на 188.000 жители кои живеат во близина на браната Оровил, во САД е укината вчера затоа што опасноста помина. Наредбата за опомена е ...
| | веќе видена | слични

Сем Лајон (38) вели дека понекогаш се чувствува како бегалец во сопствената држава, САД, откако тој и неговото семејство беа евакуирани во неделата, поради ...
| | веќе видена | слични

Поради огромните поплави предизвикани од обилните дождови во последно време, испуштани биле 3.000 кубни метри или три милиони литри вода во секунда, па нивото ...
| | веќе видена | слични

Евакуираните жители веќе можат да се вратат во своите домови, изјави на прес-конференција шерифот на округот Бут, Кори Ханиа. Претставници на службата за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нивото на браната Оровил во северна Калифорнија, опадна и денес, со тоа е намален ризикот од неговото попуштање и излевање на вода. Нивото на ...
| | веќе видена | слични

Калифорниските власти ја испуштаат водата од вештачкото езеро за да го намалат притисокот врз оштетениот преливник на браната, што се заканува врз јавната ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Попладнево пратениците ја продолжија конститутивната седница на која се дебатира за избор на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на ...
сите 283 | | | прочитана: 878 | веќе видена

Не добивме никакво барање од Европската комисија. Но, нашето гледиште е едноставно, ќе ги исполниме сите обврски, ние сме земја што ги почитува законите, ...
сите 137 | | | прочитана: 2900 | веќе видена

Предлогот на СДСМ, ДУИ и на „Алијансата за Албанците“, Талат Џафери да биде претседател на Собранието и натаму ја бранува политичката и општествената јавност. ...
сите 226 | | | веќе видена

Известувачот за Република Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во изјава за државната новинска агенција МИА демантира дека тој за некој медиум ...
сите 96 | | | веќе видена

На 25.03 во Скопје Цеца одржа голем концерт на кој ја собра цела Македонија. Таа ги испеа нејзините хитови и приреди ноќ за паметење. Сето тоа беше снимено на ...
сите 33 | | | веќе видена

За македонскиот трубач од светска класа, Џамбо Агушев најчесто слушаме за неговите бројни успеси кои ги нижи од настапите ширум светот. Приватноста на Џамбо и ...
сите 13 | | | прочитана: 9053 | веќе видена

„Ниту едно блокирање на демократските процеси, ниту едно беспотребно меѓусебно реплицирање од страна на парламентарното малцинство нема да ги спречи промените ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На жителите од Оровил им е дозволено да си заминат дома

Од:
До кого (е-маил):
Порака: