Со пари од ЕУ Куманово ќе добие погон за горење на цврст отпад

Со пари обезбедени преку ИПА фондовите на Европската Унија а преку чешко искуство општините од североисточниот регион ќе го решаваат проблемот со несоодветното одлагање на сметот. Во Куманово ќе се гради горилница за цврст отпад преку јавно приватно партнерство. -Поведовме една законска постапка во министерството за животна средина за оценка на влијанието врз животната средина која процедура трае веќе 6 до 7 месеци. Се надеваме дека ќе почнат јавните расправи околу ова и со буџетот од Бирото за регионален развој побаравме средства и ни одобрија проект да подготвиме тендерска документација за распишување за јавно приватно партнерство за оваа горилница, изјави Младен Протиќ од Регионален одбор за управување со отпад во СИПР Од уништувањето на 100 000 тони отпад на годишно ниво ќе се произведува електрична и топлинска енергија. Партнерот ќе има обврска само да го презема и да го гори сметот а бенефитите ќе се враќаат на општините. Освен што ќе добијат чиста еколошка средина шесте општини ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Белгиските власти во средата доцна навечер, во рамките на истрагата за обидот за бомбашки напад на главната железничка станица во Брисел, извеле серија ...
сите 94 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли наодите на новата влада дека постојат сериозни недостатоци во стадионот „Телеком Арена“ и дека постои голема можност финалето од ...
сите 45 | | | прочитана: 356 | веќе видена

Ѓоша е погребан во негоот родно место Властинац во семејната гробница покрај таткото Стојан. Мештаните и понатаму се во шок поради прераната смрт на актерот. ...
сите 102 | | | прочитана: 319 | веќе видена

Renault објавија нови слики и детали во врска со нивниот нов Megane RS, кој целосно ќе биде претставен на Frankfurt Motor Show во септември. Новиот Megane ...
сите 6 | | | веќе видена

Огњен Амиџиќ во својата емисија ги покани Светлана Ражнатовиќ – Цеца и нејзината ќерка Анастасија. Девојките отворено зборуваа на сите теми со водителот, а ...
сите 29 | | | прочитана: 593 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со пари од ЕУ Куманово ќе добие погон за горење на цврст отпад

Од:
До кого (е-маил):
Порака: