Објавена „Модерен светец“ од Фросина Наумовска

3 копии

Во едицијата „Современа македонска поезија“ на книгоиздателството „Макавеј“ објавена е првата поетска збирка на Фросина Наумовска, поетеса, режисер и добитничка на Карамановата награда за најдобра необјавена поетска збирка во 2006 година Писателот Гоце Смилевски за поезијата на Наумовска смета дека има свои цврсти светогледи и интереси како дел од една нова генерација на поети, донесувајќи новини и поинакви аспекти при креација во македонската поезија... „Модерен светец“ беше промовирана во Куманово и во Кочани, а во Скопје се очекува да биде претставена во септември.
| | веќе видена | слични

Култура „Модерен светец“ од Фросина Наумовска Скопје, 28 јуни – Објавена е првата поетска збирка „Модерен светец“ на малдата поетеса и режисерка Фросина Наумовска.Книгата е дел од едицијата „Современа македонска поезија“ на книгоиздателството „Макавеј“.„Наумовска со својата збирка „Модерен светец“ опоменува дека времето во кое таа ја создава својата свест за времето е време на човекот кој ги затајува своите мисли токму пред најважното... време во кое се блада за значајните дела од „минатото“, велат од „Макевеј“.За писателот Гоце Смилевски, поезијата на Наумовска „има свои цврсти светогледи и интереси како дел од една нова генерација поети“.Стихозбирката „Модерен светец“ е промовирана во Куманово и Кочани, а во Скопје ќе биде претставена во септември.Наумовска е добитник и на „Карамановата награда“ за најдобра необјавена поетска збирка во 2006 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Oдделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителствоза гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава ...
сите 31 | | | веќе видена

На повидок е нова естрадна војна, а овојпат главни актери се Боки 13 и Бени од Нон Стоп! Имено, деновиве во центарот на вниманието беше веста за хуманиот гест ...
сите 7 | | | прочитана: 185 | веќе видена

Цели 13 години најмоќниот дилер на дрога во Мексико вешто ги избегнувал органите на прогонот. Тој бил познат по користењето на напредна технологија во своите ...
сите 5 | | | прочитана: 556 | веќе видена

Само година и пол по раѓањето на принцезата Шарлот в о кралското семејство владее вистинска еуфорија бидејќи Кејт е повторно во блажена состојба. Веста за ...
сите 22 | | | веќе видена

Мистериозно момче се појавило пред жирито и публиката во емисијата „Америка има талент“ и сите ги воодушеви. Дозволете ова талентирано момче да ве импресионира ...
сите 8 | | | веќе видена

Доколку пред неколку години пртевте „Македонски Идол“ сигурно се сеќавате на еден од финалистите охриѓанецот Денис Мурат. Пејачот сега настапува низ земјава во ...
сите 9 | | | прочитана: 980 | веќе видена

Блогот Amsterdam Diaries е груб водич низ односот помеѓу проститутките и клиентите – од причината за посетата до техничките детали и опис на „уживањето“. ...
сите 7 | | | прочитана: 196 | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Објавена „Модерен светец“ од Фросина Наумовска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: