Црвенковски имаше лош ден на три дена пред Конгресот на СДСМ

Клоновите на СДСМ подобри од оригиналот Клоновите (коалиционери) нападнаа иако млако и без некој посебен ефект, но го сторија програмираното од лидерот. Дејството се случува во 2014 година во Македонија, иако личи и звучи како дел од истоимената епизода на „Војна на ѕвездите“ од далечната 2002 година. Случајно или не, но ова е период кој е запишан со веќе избледени златни букви на Бихаќка, година кога последен пат победија на парламентарни избори. Пировата победа на СДСМ, пак, следуваше токму по војна, но не на ѕвездите, туку во Македонија, војна која тогашните „независни“ новинари, според широко прифатеното странско сценарио, ја нарекоа конфликт. Тогаш, како што и било запишано во последните сцени, дојде шумарот персонифициран во САД и во ЕУ и ги „смири“ Македонците и Албанците. Во 2002 година ја добија власта, а 12 години потоа последиците од работењето или, подобро кажано, неработењето на партијата и лошиот избор на нивните избраници на раководни функции ги чувствуваат и „новите“ генерации на СДСМ. Или и ...
| | веќе видена | слични

Зошто конгресот на СДСМ не расчисти ништо во таа партија? Тие западнаа во криза по заминувањето на Црвенковски на функцијата претседател на Република Македонија во 2004 година и веќе цели 10 години не успеваат да излезат од бурата Само за потсетување, во првите 12 години постоење на СДСМ тие имаат еден „неприкосновен“ лидер, Бранко Црвенковски, а во изминативе десет години на челото на таа партија беа Бучковски, Шекеринска, Заев (како местобљустител), Црвенковски, па повторно Заев (овој пат како полнокрвен претседател). Во својот прв период СДСМ е партија што ја изнесе Македонија од патеката на демократизацијата, која започна во доцните 1980-ти и ја врати на еднопартиски и авторитарни шини. Да биде апсурдот поголем, токму партијата на чие наследство се повикува СДСМ, СКМ, тогаш ја започна демократизацијата, но сега е јасно дека со Глигоров и Црвенковски, како и со нивниот СДСМ, демократизацијата никогаш не беше возможна. Во тој најтемен и најбеден период на современата македонска историја беше спроведена ...
| | веќе видена | слични

Продолжуваат критиките за раководството на СДСМ и тоа од поддржувачите на опозицијата. По новинарите Орданоски, Ефтов, Ивановски и колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите вели со поддршката за двоецот Заев - Шекеринска на Конгресот во Уште еден жесток удар на поддржувачите на опозицијата врз раководството на СДСМ.Колумнистот Ивор Мицковски близок до социјалдемократите во колумна за порталот Окно го критикува начинот на кој Заев и Шекеринска ја водат партијата. Според Мицковски на Конгресот во Неделата делегатите со гласовите за водечката двојка ги легитимирале двете најголеми зла и двајцата најголеми губитници во СДСМ. Мицковски не штеди на негативни лвалификации за Заев за кого смета дека е дел од милионерски клан од Муртино, а Шекеринска ја нарекува сноб кој пере пари преку кирии. Според Мицковски претседателот на СДСМ и неговата заменичка ги интересира само власт. Заев како што вели колумнистот близок до СДСМ не знае да води национална политика. Тој и ...
| | веќе видена | слични

Какви треба да бидат изборите за да бидат легитимни и признаени од СДСМ? Дали како оние во 2004 година, кои за нив се сосема чисти иако во извештаите на ОБСЕ беа забележани огромен број на нерегуларности или, пак, како последните претседателски и пр Какви треба да бидат изборите за да бидат легитимни и признаени од СДСМ? Дали како оние во 2004 година, кои за нив се сосема чисти иако во извештаите на ОБСЕ беа забележани огромен број на нерегуларности или, пак, како последните претседателски и предвремени парламентарни избори, кои според сите релевантни домашни и меѓународни институции, поминаа во фер и демократска атмосфера. Инаку физички пресметки, бркање меѓународни набљудувачи, заплашување со оружје, полнење на гласачки кутии, групно гласање, фалсификување на изборите во 2004 година. И овие детали се дел од податоците кои тогаш ги регистрирале набљудувачите на ОБСЕ во Македонија, кога Бранко Црвенковски победи, а изборите СДСМ ги призна за демократски. За ...
| | веќе видена | слични

Судирот на струмичкиот автобус со воз кај Сарамзалино, состојбата на патниците и кривичната пријава против возачот на автобусот за малку ги засенија вестите за политичките превирања во врска со откажувањето на новите пратеници на СДСМ од своите освоени мандати и од внатрешните состојби во партијата по конгресот во неделата на кој Заев, по тајното гласање, остана на првата функција. Громогласно за Заев, опонентите во сенка. Дневник. x За конгресот на СДСМ Дневник информира со следниов наслов: „Громогласно за Заев, опонентите во сенка“. Вечер, пак, прашува „Што може да се очекува по реизборот на раководството - Заев и Шеќеринска ќе тераат по старо“ - предвидува весникот. „СДСМ испорача ултиматум за влез во Собранието: Кривични пријави, техничка влада и нови избори“ - ја насловува Дневник информацијата за ставовите изнесени на Конгресот на СДСМ. Во врска со повикот од Вељаноски до опозицијата да влезе во Парламентот, а како потсетување на физичката пресметка со опозициските пратеници ланскиот 24 декември ...
| | веќе видена | слични

Останато

Џихадистичката група Исламска држава (ИД) ја презеде одговорноста за синоќешниот самоубиствен напад за време на концертот на американската пејачка Аријана ...
сите 179 | | | прочитана: 1841 | веќе видена

Судиите од Кривичните совети на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд Скопје 1 денеска донесоа одлука да не го прифатат барањето на ...
сите 161 | | | прочитана: 205 | веќе видена

Досегашната судијка во Европскиот суд за човекови права и слободи во Стразбур Мирјана Лазарова – Трајковска, на врховните судии денеска им дала 35 примероци од ...
сите 243 | | | веќе видена

Се очекува дека веќе в петок Зоран Заев, мандатарот за состав на нова влада, ќе ги објави владината програма и составот на премиерскиот кабинет. Последните ...
сите 157 | | | веќе видена

„Го поздравуваме ангажирањето на СЈО во откривањето и санкционирањето на огромните финансиски махинации и злосторства. Голем дел од настаните што ги обработило ...
сите 95 | | | веќе видена

Сите членови на оперативниот штаб со кој раководеше директорот Чавков се сослушани од страна на комисијата на МВР. Само тој не е сослушан“, велат за ...
сите 80 | | | веќе видена

Медиумите известуваат дека Тошиќ е фотографиран со друга жена и пишуваат дека тоа е манекенката од Струмица по име Марија Андоновска пишува Телеграф . Душко ...
сите 56 | | | веќе видена

Во најновото издание на политичко-економскиот магазин Фактор 24 меѓу содржините ќе го погледнете интервјуто со Александар Николовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ. ...
сите 151 | | | веќе видена

Директорот на американските разузнавачки служби Ден Коутс денеска одби да одговори дали претседателот Доналд Трамп побарал од него попречување на истрагата на ...
сите 358 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црвенковски имаше лош ден на три дена пред Конгресот на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: