Директорот на чилеанската државна рударска компанија „коделко“ Оскар Ландерече остана неповреден откако на домашна адреса му стаса пакет кој експлодирал, ...
сите 5 | | | веќе видена

Специјална истрага на “Аргументи и факти” го следи патот на богатствата на Третиот Рајх. Австриското гратче Бад-Аусзее во областа Залцкамергут одамна ...
сите 2 | | | веќе видена

Грчката Влада демантира дека постои неусогласеност меѓу Атина и Никозија во однос на Кипар, пишува весникот „Имерисија". Премиерот Алексис Ципрас ги разбира, ...
сите 2 | | | веќе видена

Сообраќајот во големите градови не може да се замисли без вертикалната сигнализација, а преминување преку раскрсница на која не работат семафорите речиси е ...
сите 3 | | | веќе видена

Од неговото доаѓање на власт, во фанатичната војна против дрогата на Филипините се убиени над 6,200 луѓе и тука Родриго Дутерте и неговата администрација не ...
сите 5 | | | веќе видена

Минатата година, поминувајќи низ опасните води на Средоземното Море на пат за Европа, во чамци се качиле два пати поголем број непридружувани деца отколку во ...
| | веќе видена

„Ние сме единствени. Најголемиот дел од нашите клиенти се богати и познати. Најважна работа е тајноста и воспоставувањето на систем кој што ги чува таквите ...
| | веќе видена

Од руското Министерство за одбрана велат дека се изненадени од недостигот на помош од страна на меѓународните организации за жителите на сирискиот град Алепо, ...
сите 2 | | | веќе видена

Турција е светски лидер во одгледување и извоз на лешници. Дури 70 проценти од целокупното светско производство на лешници се реализира во Турција. Турските ...
сите 17 | | | веќе видена

Илјадници демонстранти се собраа во саботата за да ги поддржат правата на имигрантите и протестираа во САД, осудувајќи го новоизбраниот американски претседател ...
| | веќе видена

next