Директорката на Управата за јавни приходи, Анастасија Илиеска, во интервју за Вест вели дека наплатата на даноците изнесува 99,47 отсто. Но, целта на УЈП е да ...
сите 6 | | | веќе видена

Партијата за интеграција на Ромите во Република Македонија ги следи настаните што се случуваат во врска со објавувањето на таканаречената Платформа на ...
сите 7 | | | веќе видена

СДСМ со години наназад ветуваат исти лаги во здравството. Така беше и во 2002 година, а кога имаа можност да направат нешто за здравството и здравствениот ...
сите 10 | | | веќе видена

„Веќе десет дена по ред, ВМРО ДПМНЕ оддржува бесцелни прес конференции повторувајќи ги истите работи. Опседнатоста на ВМРО-ДПМНЕ со градоначалникот Жерновски ...
сите 15 | | | веќе видена

Компликациите кои се јавуваат кај децата се резултат на мутиран грип кој најчесто го напаѓа централниот нервен систем. Доколку родителите, посебно на децата со ...
сите 4 | | | прочитана: 314 | веќе видена

Зад нас остана година полна со премрежија и пресипитувања – лични и национални – со кого, како и во каква држава ќе живееме. Ќе нѐ има ли за поколенијата или ...
| | веќе видена

Употребата на албанскиот јазик во Македонија е прилично афирмирана. Никој не бил прогонуван, казнет, репресиран за употребата на мајчиниот јазик, напротив ...
сите 24 | | | прочитана: 727 | веќе видена

ДОДОМА го поттикнува раѓањето на деца и традиционалните македонски обичаи како вистински одговор на предизвиците на новото време. Која е најголемата закана? ...
сите 3 | | | веќе видена

Дел од студентите зад камерите велат дека парно греење нема, други пак дека има но мора да догреваат со греалки. Во дел од блоковите на студентскиот дом Гоце ...
| | веќе видена

И вакцинирани лица заболеле од грип. Оваа сезона во земјава регистрирани се неколку вакви случаи. Причина според епидемиолозите е мутираниот вирус од типот А ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонскиот институт за медиуми (МИМ) го објави 16-тиот конкурс за новинарската награда „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија на годината. ...
сите 9 | | | веќе видена

next