Големата дама на американскиот танц Триша Браун (80) почина во саботата по долго боледување. Пионерката на постмодерниот танц остави длабока трага со своите ...
| | веќе видена

На почетокот сакам да упатам една проака до сите странски бирократи, овој народ е темелот на суверена независна и унитарна Македонија. Овие илјадници граѓани ...
сите 11 | | | веќе видена

Економската војна на Вашингтон против руската индустрија требало да ги осакати извозните и производните способности на компаниите како што е произведувачот на ...
| | веќе видена

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на Република Македонија донесе Решение со коешто понудата за преземање на акции издадени од акционерското друштво – АД ...
сите 5 | | | веќе видена

Дистопискиот роман „1984“ на Џорџ Орвел е попопуларен од кога и да било, а светската политика се чини, се повеќе се наближува до футуристичката авторитарна ...
| | веќе видена

Работник во фабриката "Гоша" од Смедеревска Паланка, се обесил бидејќи повеќе не можел да ја издржи сиромаштијата. Со години не примал плата, работодавецот не ...
сите 9 | | | прочитана: 200 | веќе видена

Скопската железничка станица (1971-1981) е дел од транспортниот центар проектиран од јапонскиот архитект и урбанист Кензо Танге. Истата е пак дел од мега ...
| | прочитана: 155 | веќе видена

Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Црвениот крст на Град Скопје во соработка со „Рамстор мол“, Kомерцијална банка и Меѓуопштинскиот центар ...
| | веќе видена

Ова на вечерашниот протестен марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Скопје го истакна археологот Иван Станчевски. Вели дека луѓето кои се ...
сите 20 | | | веќе видена

Еврокомесарот Јоханес Хан изразил загриженост од масовноста на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и неговиот став бил дека тоа ...
сите 7 | | | прочитана: 289 | веќе видена

Вчера, околу 13 часот и 30 минути, шест лица го нападнале 16- годишниот Егзон од Куманово.На местото на настанот во близина на средното училиште „Марија Кири” ...
сите 3 | | | прочитана: 600 | веќе видена

Тимот на Солопром со своите клиенти создава амбиент како со познаници и пријатели, каде преку заедничка комуникација сите би се информирале за квалитетите на ...
| | веќе видена

Во голема полициска акција во Србија, падна криминална група која фалсификувала документи за криминалци. Се работи за шест лица кои се уапсени, меѓу кои ...
| | веќе видена

next