Првиот бугарски геостационаран комуникациски сателит успешно беше изведен во орбитата, јавија агенциите ТАСС и Ксинхуа.Сателитот „БулгариаСат-1“ на ...
сите 10 | | | веќе видена

Тој истакна дека ВМРО-ДПМНЕ во изминатите години изработило голем број на проекти за заштита на животната средина. За него еден од најважните е проектот за ...
сите 18 | | | веќе видена

Откако вчера Владата побара од Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да го поништи тендерот за набавка на механизација за ископ на јаловина, денеска директорот на државната ...
сите 72 | | | прочитана: 3991 | веќе видена

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени по Рихтеровата скала го погоди Мозамбик, јави ТАСС, повикувајќи се на геофизичкиот институт на САД.Потресот се случил на ...
сите 179 | | | прочитана: 4078 | веќе видена

После инаугурацијата на Александар Вучиќ за претседател на Србија, Ивица Дачиќ пред дипломатите на вечерата ја запеа светски познатата „О соле мио“ на Лучано ...
сите 16 | | | прочитана: 169 | веќе видена

Мото собир се одржува викендов по втор пат во Кавадарци. Околу две ипол илјади учесници од Македонија и странство се очекуваат во месноста Моклиште близу ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Министерството за труд и социјала се делеле високи хонорари на вработени кои парите ги добивале паралелно со платите. Станува збор за вработени раководители ...
сите 3 | | | веќе видена

СВР Охрид поднесе кривична пријава против еден албански и тројца македонски државјани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено ...
сите 39 | | | веќе видена

„Ако имаат намера заеднички да се чествува историски празник, може да се избере некој друг, но тоа секако не смее да биде Илинден“, вели Пандов. Илинденското ...
сите 16 | | | прочитана: 644 | веќе видена

Ви носиме приказна од првите редови на бојното поле, каде луѓето живеат без основните услови за живот додека над нивните глави прелетуваат куршуми и авиони. ...
сите 17 | | | веќе видена

Со изградбата на кружен тек на булевар „Србија“ во Кисела Вода нема да се затвораат улици и никој од граѓаните нема да остане без пристап до својот дом, ...
сите 35 | | | прочитана: 211 | веќе видена

Британската кралица Елизабета Втора е пријавена во полиција во Западен Јоркшир, затоа што, како што се тврди, немала врзан појас кога со своето официјално ...
сите 50 | | | прочитана: 1560 | веќе видена

Во Вевчани вечерва започнува осмата традиционална меѓународна ликовна колонија „Вевчански видувања“, на која годинава ќе учествуваат афирмирани уметници од ...
сите 146 | | | прочитана: 6899 | веќе видена

next