Овој месец, во рамките на книжевната резиденцијална програма за автори и преведувачи од Југоисточна Европа „Апсолутно модерен“, во Скопје престојува писателка ...
сите 2 | | | веќе видена

Модната куќа Gucci влегува во светот на декорот на домот од септември оваа година... На својот Инстаграм профил, тие веќе открија дека ќе лансираат своја ...
| | веќе видена

Група ветерани од војната во Босна и Херцеговина одлучија да се сретнат онаму каде пред 25 години водеа крвави битки. Овојпат промовираа мир Иако беа на ...
| | веќе видена

Македонскиот документарец „Со љубов“ („Avec L`amour“) во режија на Илија Цветковски за неготинецот што поседува 100 олдтајмери ќе биде во трка за награда на ...
| | веќе видена

Лектирите не се само оддавање почит на творештвото на овој или оној писател, тие се сензитивна материја преку која се промовира одредена идеологија, преку која ...
| | веќе видена

Брижит Бардо филмска икона Има неколку места на светов кои се митологизирани, како што е тоа случајот со Сен Тропе каде Брижит Бардо повеќе од 40 години е ...
сите 2 | | | веќе видена

Лав Толстој (1828-1910) бил припадник на руското благородништво, а неговото семејство поседувало голем имот и стотици слуги. Во младоста животот на ...
| | веќе видена

Кон романот „Годишни времиња“, Јулијана Величковска, ПНВ Публикации 2014 „Годишни времиња “ е прозно првенче на поетесата Јулијана Величковска. Романот е мал ...
| | веќе видена

next