Љубителите на театарот синоќа уживаа во охридската премиера на драмската презентација на историската поема „Дениција“ на великанот на македонската книжевност ...
сите 16 | | | веќе видена

Вечерва со почеток во 19 часот во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци ќе биде отворена интернационалната групна изложба „Нашата ...
сите 6 | | | веќе видена

Четвртиот примерок од графичката мапа – Форми 1 од Мице Јанкуловски денеска авторот му го додели на академик Жан Митрев кој како легат ќе го остави во ...
сите 7 | | | веќе видена

Никогаш не сум бил во Македонија. Но, сега, бидејќи има многу луѓе што ме поддржуваат, би сакал да дојдам. Се надевам дека тоа ќе го направам наскоро, ...
| | веќе видена

Излезе од печат романот „Александар Македонски. Наследникот на власта“ од руската писателка Нелја Гулчук, втор роман од нејзината трилогија за Александар ...
сите 8 | | | веќе видена

Кон книгата „Семе“ на Васил Дрвошанов, издание „Бата прес“, 2016 Книгата „Семе“ од поетот и лингвист Васил Дрвошанов претставува збирка поетски минијатури, кои ...
| | веќе видена

КОМЕМОРАТИВНА СЕДНИЦА ЗА МАЕСТРО САША НИКОЛОВСКИ Неверица, жал, лутина и огорченост од ненадејното и прерано заминување на маестро Саша Николовски-Ѓумар ...
сите 22 | | | прочитана: 445 | веќе видена

Книгите се во најголемата соба во куќата. Но иако ги преполнуваат ѕидовите, иако ги има на секој чекор - во купчиња по мебелот, на масата или поединечно ...
| | веќе видена

Историјата, уметноста и дизајнот ќе се слават годинава во различни форми и дисциплини, во новите институции од Париз до Лос Анџелес, од Лондон до Kејптаун. ...
| | веќе видена

next