Журнал

Крушево, август - Во Крушево започнаа чествувањата по повод 111- годишнината од Илинденското востание. Синоќа пристигнаа коњаниците- учесници во ...
сите 99 | | | веќе видена

Скопје, 1 август - Македонската академија на науките и уметностите и Сојузот на борците на Македонија попладнево со свечена академија одбележаа седум децении ...
сите 57 | | | веќе видена

Скопје, 01 август - Изградба на нова технолошка индустриска развојна зона со површина од 10 хектари започна во петокот во Радовиш со инвестиција на Владата од ...
сите 57 | | | веќе видена

Вашингтон, 3 мај - Американскиот државен секретар Џон Кери ослободувањето на седуммината воени набљудувачи од ОБСЕ во Украина го нарече позитивен чекор, но изјави дека Русија треба да направи повеќе за намалување на тензиите, соопштија светските агенции. -Ние очигледно сме многу задоволни …, што инспекторите од ОБСЕ денеска се ослободени. Тоа е чекор напред, но треба да се направи повеќе за намалување на напрегнатоста, изјави Кери по пристигнувањето во Киншаса. Тој додаде дека денеска телефонски разговарал со рускиот колега Сергеј Лавров и дека двајцата, заедно со швајцарскиот претседател и министер за надворешни работи Дидие Буркхалтер, актуелниот претседател на ОБСЕ, ќе разговараат за тоа како организацијата да игра поголема улога во процесот на намалување на тензиите. -На крајот, ние ја потврдивме нашата поддршка за ОБСЕ, рече Кери, цитиран од британските медиуми. Кери, исто така, изјави дека е важно Русија да ја повлече својата поддршка за сепаратистите, кои преземаа владини згради во десетина населби во ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Инвестициите во автопатски делници отвараат нови работни места. Вицепремиерот Ставревски вели дека само изградбата на делниците Миладиновци - Штип, Кичево – Охрид и Демир Капија – Смоквица ќе го подигнат нивото на пораст на БДП-то за околу еден отсто на годишно ниво. Директниот ефект ќе се почувствува преку ангажман на домашни компании како изведувачи или пак подизведувачи во делот на градежништвото. -Повеќекратни ќе бидат позитивните ефекти и очекувам дека во следните три до четири години ќе имаме повисок пораст на економската активност, но и поголем број вработувања во делот на ангажманот на домашни работници. Веќе имаме 1.500 работни места кои директно се отворени и кои се резултат на почеток на реализација на овие автопати и во иднина очекувам илјадници македонски работници да бидат ангажирани на изградбата на овие автопати, потенцираше Ставрески. Градежните гиганти Гранит и Бетон веќе се ангажирани како подизведувачи на неколку инфарструктурни проекти. Компанијата Актор пак која го гради ...
сите 12 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Средното училиште во Шуто Оризари ќе биде готово до почетокот на новата учебна година на 1 септември, најави денеска министерот за образование и наука Спиро Ристовски. - Станува збор за денови во коишто ќе бидат завршени сите градежни активности и тоа ќе биде ставено комплетно во функција. Потоа ќе следи негово опремување со целокупниот инвентар, а во соработка со Град Скопје и општина Шуто Оризари ги разгледуваме можностите кои струки да бидат опфатени во училиштето во зависност од интересите и потребите на населението. Ова е прво средно улиште во оваа општина и ќе гледаме во целост да одговориме на потребите на граѓаните од оваа општина, истакна Ристовски, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција. Тој нагласи дека училиштето ќе има капацитет од 400 ученици во една смена, а во зависност од интересите на учениците планирано е да работи во две смени. Покрај ова училиште, планирано е до почетокот на новата учебна година да бидат ставени во функција и доградбите на двете ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - ДУИ веднаш реагираше за денешниот прес на ДПА. “Не не зачудуваат ваквите обвинувања од ДПА и нивната улога после поразот во изборите на 13 и 27 Април. Како што изгледа телалите на лошотијата,не извлекуваат поуки од поразите, едно по друго кај албанците во Македониjа “– велат до ДУИ. “Казната од граѓаните албанци не им беше доволна за да ги коригираат политичките позиции и продолжуваат без срам да се однесуват како “Тројански коњ” во служба на антиалбанските интереси. Нивната употреба како алатка од различни кругови за да ги уценуваат и ослабнуваат албанските позиции во преговорите за формирање влада, има за цел слабеење на политичките барања на албанците и е потценување на албанските гласачи и газење врз нивното достоинство” – се вели во реакцијата на ДУИ.
сите 16 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Посредникот во разговорите за спорот околу името амбасадорот Метју Нимиц закажа нова рунда разговори на 6 мај во Њујорк. Според соопштението од Обединетите нации, двајцата преговарачи, амбасадорот Зоран Јолевски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис, ја прифатиле поканата. Според утврдениот формат, Нимиц првин ќе се сретне одделно со двајцата преговарачи, а потоа ќе има и заедничка средба во седиштето на Обединетите нации на Ист Ривер. Средбата доаѓа пред европските и локалните избори во Грција, а беше најавена од страна на амбасадорот Нимиц, како и неговата посета на Македонија и на Грција, по завршување на изборните циклуси во двете земји.
сите 9 | | | веќе видена

Струга, 3 мај - Доколку сака да ја поддржи новата влада, како што тврди, Мендух Тачи да и ги отстапи освоените пратенички мандати на ДУИ, под услов да се реализираат барањата од интерес на Албанците од платформата на ДПА усвоена во 2009 година која предвидува формирање дводомен парламент и официјална употреба на Албанскиот јазик во целата држава. Ова денеска го побара долгогодишниот член и актуелен градоначалник на Струга, Зијадин Села. Тој и локалниот огранок отворено се противат на начинот на кој Тачи раководи со партијата. -Ако е одговорен и ако вистински и сака добро на оваа нација, ако е чесен и вистински работи за Албанците во Македонија, нека излезе и нека им ги даде сите седум мандати на ДУИ со барање во рок од шест месеци Албанскиот јазик да биде службен во целата држава. На ваков начин ќе успее и да им докаже на албанците дека ДУИ на крајот од краиштата за џабе ги бара тие 20 мандати, има 19, Тачи да им даде уште 7 и да им каже еве ви ги мандатите на сите Албанци и направете нешто за нив.-изјави ...
сите 2 | | | веќе видена

next