Журнал

Тирана, 11 јануари - Поради закани по животот на претседателот на албанската опозициона Демократската партија - Лулзим Баша, албанските власти го зајакнаа службеното обезбедување за него. Претставници на партијата во неделата соопштија дека деновиве биле упатени закани на адреса на Баша од страна на одредени криминогени групации во земјата за кои веќе е започната судска постапка. Криминалецот Емилијано Шкулази, кој веќе е во затвор за сторени тешки кривични дела, преку други лица упатил отворени закани до претседателот на Демократите Лулзим Баша. Баша изјави дека овие изјави се со тенденција да се заплаши опозицијата од откривање на замешаноста на актуелната власт во криминалот, пренесе Макфакс. Опозицијата ја обвини власта дека криминалецот Шкулази е близок соработник на Социјалистите кои се на власт. Според нив, наведениот криминалец е најдобар другар на актуелниот министер за внатрешни работи на Албанија Саимир Тахири.
сите 18 | | | веќе видена

Крушево, август - Во Крушево започнаа чествувањата по повод 111- годишнината од Илинденското востание. Синоќа пристигнаа коњаниците- учесници во “Илинденскиот марш 2014”, а утре празникот ќе биде одбележани со народниот собир на Мечкин Камен, каде, на централната свеченост ќе се обрати Претседателот на Собранието на РМ, Трајко Вељаноски. Таму ќе биде положено цвеќе на: гробот на Никола Карев, на местото Слива и на споменикот на бранителите на Крушевската Република на Мечкин Камен. А денеска, пак, ден пред големиот Илинден, Крушево пулсира во празнична атмосфера. Отворени беа традиционалните научно културни средби „Десет дена крушевска република“, а активностите започнаа со посета на спомен куќата „Смиленски конгрес“ и со полагање цвеќиња пред споменикот на Дамјан Груев. Делегацијата од манифестацијата “10 дена Крушевска Република”, предводена од нејзиниот потпретседател Мане Јаковлевски и од градоначалникот Ѓорѓи Дамчески, а во придружба на членот на Советот, Миле Гроздановски и на општинските ...
сите 99 | | | веќе видена

Берлин, 1 август - Германија со нејзината големина и значењето во ЕУ, но и во светот, природно има можност и обврска во споровите да посредува, да модерира и да ги доведе до конструктивен крај, вели Торстен Фрај, пратеник во Бундестагот и известувач за Македонија на ЦДУ-ЦСУ, одговорајќи на прашање на Дојче веле дали и како можат Берлин и канцеларката Ангела Меркел да помогнат се реши долгогодишниот грчко-македонски спор за името. - Ова се однесува како во случај кога се погодени нејзините сопствени интереси, така и кога станува збор за спорови во рамките на ЕУ, кога една членка на ЕУ е вовлечена. Во минатото ова посредство во различни точки беше успешно применето. Потсетете се, на пример, на различните кризни жаришта на Блискиот Исток. Германија и натаму ќе се ангажира секаде онаму каде е возможно и каде има смисла за подобрување на нарушените добрососедки односи, истакнува Фрај. Претстојната средба во Берлин на 28 август на канцеларката Меркел со премиерите, шефовите на дипломатиите и министрите за ...
сите 46 | | | веќе видена

Скопје, 1 август - Македонската академија на науките и уметностите и Сојузот на борците на Македонија попладнево со свечена академија одбележаа седум децении од одржувањето на Првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија - АСНОМ и придобивките од тој историски настан. На собирот во МАНУ, на кој присуствуваше државниот врв, членови на Академијата и преживеани борци од НОВ, претседателот на МАНУ Владо Камбовски рече дека АСНОМ на најблескав начин го изразува континуитетот на Илинденското востание на македонскиот народ и на Крушевската Република од 1903 година и дека ги поставил темелите за подоцнежниот развој на современата македонска држава, што доведе до третиот Илинден - прогласување на самостојноста во 1991 година. - АСНОМ е најсилен аргумент против старите и, за жал, понекаде и современи негирања на македонскиот национален идентитет... Да се тврди дека нациите и државите настануваат со дела или акти на поединци и тела, а не по силата на народната обичајносна ...
сите 57 | | | веќе видена

Скопје, 01 август - Тројцата универзитетски професори во консултација со раководството на Самостојниот синдикат за образование, наука и култура на Република Македонија решија да го прекинат штрајкот со глад. Во заедничкото соопштение испратено до медиумите пишува. „ Во знак на добра воља и симнување на сите обвинувања на политичка заднина на целиот случај, одлучивме штрајкот со глад да го ставиме во мирување“ стои во соопштението. Од СОНК велат дека и понатаму ги подржуваат професорите и ќе продолжат со активности за решавање на нивниот проблем. „ СОНК безрезервно ќе продолжи да ги поддржува и да презема соодветни мерки се додека не се реши проблемот со тројцата универзитетски професори, кој е создаден со скандалозно кршење и не почитување на оценките на рецензентските комисии, како и Решението на Државната просветна инспекција„ се вели во соопштението. Со соопштение се јавија и од Универзитетот Гоце Делчев. „ Во врска со ситуацијата на професорите и нивната постапка за избор во звања настаната на ...
сите 153 | | | веќе видена

Скопје, 01 август - Опозицискиот лидер Заев ја одбил поканата на претседателот Ѓорѓе Иванов за продолжување на дијалогот за враќање на опозицијата во Собиранието. Шефот на државата во интервју за Дневник вели дека за напредок на македонската демократија, голема одговорност има и опозицијата. „Kако претседател, правам и ќе продолжам да правам се што е во рамките на моите надлежности, да ги унапредувам дијалогот и соработката во институциите на државата. Исто како во случајот со настаните по 24 декември, иницирав средби за наоѓање решение. За жал, лидерот на опозицијата поканата за средбата не ја прифати“ - вели Иванов за Дневник. Претседателот Иванов не го крие разочарувањето по последната посета на Нимиц кога како што вели, уште еднаш стана јасно дека официјална Атина не е расположена за решение на спорот. „Наместо одговор на нашите иницијативи за средби и интензивирање на дијалогот, гледаме злоупотреба на позицијата членка на ЕУ, на НАТО и на регионалните иницијативи. Наместо одговор, слушаме изјави кои ...
сите 79 | | | веќе видена

Скопје, 01 август - Изградба на нова технолошка индустриска развојна зона со површина од 10 хектари започна во петокот во Радовиш со инвестиција на Владата од 11 милиони евра. На поставувањето на камен темелникот присуствуваа Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, министерот за економија Беким Незири, Директорот на ТИРЗ Виктор Мизо и градоначалникот на општина Радовиш, Сашко Николов. „Технолошко индустриските развојни зони во државата се едни од најголемите дела на нашата генерација, доколку се земат предвид сите досегашни инвестиции и новоотворени работни места низ државата, а тоа е она што ѝ треба на Македонија“, истакна премиерот Груевски. Тој подвлече дека последните услови кои се нудат за зоните, инфраструктурата, но и нивната локација во близина на големите градови и на главните коридори, железнички пруги и аеродроми претставуваат особено привлечна понуда за странскиот капитал. „Тоа јасно се докажа во веќе функционалните зони во Скопје и Штип, а такви зони веќе отпочнаа да се ...
сите 57 | | | веќе видена

Скопје, 01 август - Вие сте Македонци, а вашиот јазик е македонски. По 20 тина години неуспешни преговори Македонија треба да побара признавање од страна на Генералното собрание, за членство во ОН под уставното име, изјави амбасадорот Робин О Нил и прв медијатор во грчко македонскиот спор за програмата „Гласот на народот“ . Во врска изјавата на грчкиот премиер Андонис Самарас дека македонскиот јазик е измислена творба на комунистите и дека никогаш не слушнал за таков јазик, британскиот дипломат, со критика: ..„комунизмот тврди дека измислил многу работи, но никогаш порано не сум слушнал дека измислил јазик“. Во тој контекст, тој појаснува дека коментарите на Самарас за македонскиот јазик само покажале колку е непријателски односот на Грчката влада кон Македонија. Што се однесува до приемот на Македонија во ЕУ и НАТО, О Нил вели дека Меѓународниот суд за правда донесе пресуда дека според Времената спогодба меѓу Грција и Македонија, Македонија има право за аплицирање во овие организации под БЈРМ, и дека ...
сите 23 | | | веќе видена

Скопје, 1 август - Околу двеста граѓани денеска се собраа на веќе вообичаените петочни протести поради пресудите за случајот „Монструм“, како и за изречените затворски казни за шестмина Албанци поради инцидентите претходните недели. Во напрегната атмосфера, протестот мина без поголеми инциденти. Полициските специјалци направија кордон пред ТЦ „Мавровка“ и не им дозволија на собраните да продолжат кон седиштето на Владата, како што планираа, што создаде огромен револт кај нив. По еден час, си разотидоа дома, фрлајќи еден камен кон полицијата. Изминатите денови ситуацијата во Скопје беше наелектризирана поради тригодишните затворски казни за обвинетите за нередите низ Скопје претходните недели. Неизвесно беше колкав ќе биде одѕивот на албанските граѓани и каков ќе се одвива протестот. На собирното место пред ТЦ „Чаирчанка“ имаше околу стотина воглавно млади лица. Со албански знамиња во рацете, носеа пароли на кои пишуваше: „Пресуда по диктат“, „Полициска држава“, а потоа почнаа да извикуваат вулгарни пораки до ...
сите 2 | | | веќе видена

Вашингтон, 3 мај - Американскиот државен секретар Џон Кери ослободувањето на седуммината воени набљудувачи од ОБСЕ во Украина го нарече позитивен чекор, но изјави дека Русија треба да направи повеќе за намалување на тензиите, соопштија светските агенции. -Ние очигледно сме многу задоволни …, што инспекторите од ОБСЕ денеска се ослободени. Тоа е чекор напред, но треба да се направи повеќе за намалување на напрегнатоста, изјави Кери по пристигнувањето во Киншаса. Тој додаде дека денеска телефонски разговарал со рускиот колега Сергеј Лавров и дека двајцата, заедно со швајцарскиот претседател и министер за надворешни работи Дидие Буркхалтер, актуелниот претседател на ОБСЕ, ќе разговараат за тоа како организацијата да игра поголема улога во процесот на намалување на тензиите. -На крајот, ние ја потврдивме нашата поддршка за ОБСЕ, рече Кери, цитиран од британските медиуми. Кери, исто така, изјави дека е важно Русија да ја повлече својата поддршка за сепаратистите, кои преземаа владини згради во десетина населби во ...
сите 7 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Инвестициите во автопатски делници отвараат нови работни места. Вицепремиерот Ставревски вели дека само изградбата на делниците Миладиновци - Штип, Кичево – Охрид и Демир Капија – Смоквица ќе го подигнат нивото на пораст на БДП-то за околу еден отсто на годишно ниво. Директниот ефект ќе се почувствува преку ангажман на домашни компании како изведувачи или пак подизведувачи во делот на градежништвото. -Повеќекратни ќе бидат позитивните ефекти и очекувам дека во следните три до четири години ќе имаме повисок пораст на економската активност, но и поголем број вработувања во делот на ангажманот на домашни работници. Веќе имаме 1.500 работни места кои директно се отворени и кои се резултат на почеток на реализација на овие автопати и во иднина очекувам илјадници македонски работници да бидат ангажирани на изградбата на овие автопати, потенцираше Ставрески. Градежните гиганти Гранит и Бетон веќе се ангажирани како подизведувачи на неколку инфарструктурни проекти. Компанијата Актор пак која го гради ...
сите 12 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Средното училиште во Шуто Оризари ќе биде готово до почетокот на новата учебна година на 1 септември, најави денеска министерот за образование и наука Спиро Ристовски. - Станува збор за денови во коишто ќе бидат завршени сите градежни активности и тоа ќе биде ставено комплетно во функција. Потоа ќе следи негово опремување со целокупниот инвентар, а во соработка со Град Скопје и општина Шуто Оризари ги разгледуваме можностите кои струки да бидат опфатени во училиштето во зависност од интересите и потребите на населението. Ова е прво средно улиште во оваа општина и ќе гледаме во целост да одговориме на потребите на граѓаните од оваа општина, истакна Ристовски, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конференција. Тој нагласи дека училиштето ќе има капацитет од 400 ученици во една смена, а во зависност од интересите на учениците планирано е да работи во две смени. Покрај ова училиште, планирано е до почетокот на новата учебна година да бидат ставени во функција и доградбите на двете ...
сите 2 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - ДУИ веднаш реагираше за денешниот прес на ДПА. “Не не зачудуваат ваквите обвинувања од ДПА и нивната улога после поразот во изборите на 13 и 27 Април. Како што изгледа телалите на лошотијата,не извлекуваат поуки од поразите, едно по друго кај албанците во Македониjа “– велат до ДУИ. “Казната од граѓаните албанци не им беше доволна за да ги коригираат политичките позиции и продолжуваат без срам да се однесуват како “Тројански коњ” во служба на антиалбанските интереси. Нивната употреба како алатка од различни кругови за да ги уценуваат и ослабнуваат албанските позиции во преговорите за формирање влада, има за цел слабеење на политичките барања на албанците и е потценување на албанските гласачи и газење врз нивното достоинство” – се вели во реакцијата на ДУИ.
сите 16 | | | веќе видена

Скопје, 3 мај - Посредникот во разговорите за спорот околу името амбасадорот Метју Нимиц закажа нова рунда разговори на 6 мај во Њујорк. Според соопштението од Обединетите нации, двајцата преговарачи, амбасадорот Зоран Јолевски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис, ја прифатиле поканата. Според утврдениот формат, Нимиц првин ќе се сретне одделно со двајцата преговарачи, а потоа ќе има и заедничка средба во седиштето на Обединетите нации на Ист Ривер. Средбата доаѓа пред европските и локалните избори во Грција, а беше најавена од страна на амбасадорот Нимиц, како и неговата посета на Македонија и на Грција, по завршување на изборните циклуси во двете земји.
сите 9 | | | веќе видена

Струга, 3 мај - Доколку сака да ја поддржи новата влада, како што тврди, Мендух Тачи да и ги отстапи освоените пратенички мандати на ДУИ, под услов да се реализираат барањата од интерес на Албанците од платформата на ДПА усвоена во 2009 година која предвидува формирање дводомен парламент и официјална употреба на Албанскиот јазик во целата држава. Ова денеска го побара долгогодишниот член и актуелен градоначалник на Струга, Зијадин Села. Тој и локалниот огранок отворено се противат на начинот на кој Тачи раководи со партијата. -Ако е одговорен и ако вистински и сака добро на оваа нација, ако е чесен и вистински работи за Албанците во Македонија, нека излезе и нека им ги даде сите седум мандати на ДУИ со барање во рок од шест месеци Албанскиот јазик да биде службен во целата држава. На ваков начин ќе успее и да им докаже на албанците дека ДУИ на крајот од краиштата за џабе ги бара тие 20 мандати, има 19, Тачи да им даде уште 7 и да им каже еве ви ги мандатите на сите Албанци и направете нешто за нив.-изјави ...
сите 2 | | | веќе видена

next