Тиранската платформа доведе до институционална криза, блокада за Влада, неизбор на претседател на Собрание, вели македонскиот претседател Ѓорге Иванов во ...
сите 347 | | | веќе видена

Правно неиздржано е да се формира влада без определен мандат. Таквата влада би била без легитимност од претседателот, односно без уставна основа, вели ...
сите 347 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Венр цајтунг“ вели дека лидерот на СДСМ Зоран Заев „не дозреал за улогата што му ја дале“, ...
сите 347 | | | прочитана: 337 | веќе видена

Тиранската платформа е директно мешање, но и загрозување на независноста на Република Македонија, а содржинските барања не се само политички опасни, туку се и ...
сите 158 | | | веќе видена

Двајца малолетници во два одвоени случаја вчера биле тешко повредени од струен удар во обид да се фотографираат качени на вагон на Македонски железници, ...
сите 71 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов нема право да се однесува тирански кон својот народ, само за да удоволи на еден човек и неговата фамилија да ги реализираат нивните криминални ...
сите 347 | | | веќе видена

Сакаме интеграција, а не гетоизација на Албанците во Македонија, вели претседателот Ѓорге Иванов во интервју за австрискиот дневен весник „Винер цајтунг“. - ...
сите 25 | | | прочитана: 3390 | веќе видена

Народот јасно им порача дека не поминува ниту тиранската платформа, ниту негирањето на македонскиот народ, химна и знаме, се она за кое што СДС упорно молчи, а ...
сите 253 | | | веќе видена

Седумдесет и деветгодишната К.М. од Прилеп синоќа била убиена во својот дом од нејзиниот внук, 30-годишниот М.М., соопшти Министерството за внатрешни работи. ...
сите 15 | | | прочитана: 291 | веќе видена

Македонскиот народ знаел дека без Бога и без Црквата не ќе може ништо. Знаел и цврсто верувал дека само со Божја помош сe може да истрпи и со Божјиот благослов ...
сите 60 | | | веќе видена

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо, го поздравија усвојувањето на Предлог-законот за заштита на малцинствата, што ...
сите 15 | | | веќе видена

СДСМ денеска соопшти дека новото парламентарно мнозинство ја презема обврската многу скоро да ги деблокира демократските процеси и да избере нова реформска ...
сите 188 | | | веќе видена

next