ТВ Нова

Мораме да оствариме добрососедски односи со Бугарија, меѓутоа сме различни народи со различна историја, изјави професорот по историја Никола Жежов во ОКО на ТВ ...
сите 22 | | | веќе видена

Ако имаме заедничка прослава на Илинденското востание, во тој случај, бугарската држава јасно треба да декларира дека го признава посебниот македонски ...
сите 22 | | | веќе видена

Илинденското востание најдобро било подготвено во битолскиот огруг. Бугарската држава со ништо официјално не го помогнала кревањето на Илинденското востание и ...
сите 16 | | | веќе видена

Науката треба да си остане наука и не треба да влезе во служба на политиката, изјави во ОКО на ТВ НОВА Никола Жежов, професор по историја говорејќи за ...
сите 22 | | | веќе видена

Македонија и Бугарија до 1944 имаат потполно заедничка историја. По 1944, веќе природно се разделуваат двата народи, односно се разделуваат двете населенија, ...
сите 336 | | | веќе видена

Македонската историска наука е прилично објективна во поглед на објаснувањето на историските настани, личности и процеси. Им даваме соодветен правец и на ...
сите 22 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, утре ќе се сретне со Еврокомесарот за соседска политика и проширување на Европската унија, ...
сите 204 | | | веќе видена

Британскиот принц Хари, помладиот син на престолонаследникот, принцот Чарлс и покојната принцеза Дијана, призна денеска дека во еден период размислувал да се ...
сите 44 | | | веќе видена

Цистерна со нафта се преврти и се запали на автопат во Пакистан при што загинаа 148 луѓе, од кои 20 деца, а 80 се повредени. По превртувањето на цистерната во ...
сите 31 | | | веќе видена

Автобус на една македонска туристичка агенција претпладнево се запали во Грција на пат кон Халкидики, при што нема повредени патници. Грчките медиуми јавуваат ...
сите 39 | | | прочитана: 1147 | веќе видена

Првите странци кои допатуваа во Франција, без виза за престој по слетувањето на аеродромот Роаси-Шарл де Гол вчера веднаш се најдоа пред суд, стациониран до ...
сите 2 | | | веќе видена

next