ТВ Нова

Завршена е изградбата на речиси половина од автопатот Кичево – Охрид, долг 57 километри, со вкупна вредност од 374 милиони евра. Увид во работите на автопатот, ...
сите 85 | | | веќе видена

По повод Денот на сесловенските просветители „Свети Кирил и Методиј“ денеска во Прилеп, по 12 пат се одржа традиционалната велосипедска трка „Сите на ...
сите 19 | | | веќе видена

Верниците денеска се поклонија пред светите мошти на Апостолот Кирил кои беа изложени во католичката црква „Свети Кирил и Методиј“ во село Петралинци, општина ...
сите 141 | | | веќе видена

Во Програмата на новата Влада СДСМ предвидува повеќе мерки и темелна стратегија за заштита, афирмација и унапредување на статусот на македонскиот јазик, со ...
сите 58 | | | веќе видена

Високопозиционирани екстремисти во хиерархијата на „Исламска држава”, меѓу кои и нејзиниот „воен министер“ Абу Мусаб ал Масри, биле убиени од сириската армија ...
сите 21 | | | веќе видена

Двајцата браќа просветители внеле нов импулс во верата и културата на сите словенски народи, со што говори и фактот што говори и фактот дека тие денеска се ...
сите 68 | | | веќе видена

Делчево денеска ги слави своите заштитници светите браќа Кирил и Методиј. Празнувањето почна со свечена литургија во новоизградената црква „Св Наум“ која е дел ...
сите 144 | | | веќе видена

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европската унија, Федерика Могерини, денеска на прес-конференција во Брисел ја најави ...
сите 174 | | | веќе видена

– Категорички е неприфатливо да се работи во спротивност на интересите на суверените држави и да се применува политика на двојни стандарди при решавањето на ...
сите 15 | | | веќе видена

Генералниот секретар на партијата на Зијадин Села, Движењето за реформи во ДПА, Арбен Таравари, во интервју за телевизија Алсат-М, тврди дека побарале од ...
сите 149 | | | веќе видена

Македонија има јасни стратешки определби и опстојува на нив, несакајќи да наштети никому, води политика на отвореност, негува добронамерни односи на ...
сите 160 | | | веќе видена

next