Сваштарник

По успешно организираниот натпревар во Радовиш, Авто Картинг Клубот Примо АВЈ од Скопје ќе организира уште два авто натпревари на кружни патеки, а овој пат на воениот полигон во Кичево на 22 и 23 септември. Според најавите на патеката долга 2050 метри се очекуваат повеќе од 20 натпреварувачи, а покрај домашните голем интерес за овие два натпревари пројавуваат и возачите од соседните земји. Сето ова ветува дека возбудувањата во авто спортот во Република Македонија продолжуваат, а на голема радост на Кичевчани кои оваа година немаа можност да гледаат ниту една авто-мото трка на својата домашна патека, но и на сите останати искрени вљубеници во највозбудливиот адреналински спорт. Во сабота на 22 септември тренинзите ќе започнат во 11.30 часот, а првата трка ќе се вози со почеток од 14.30 часот. Во недела трката ќе започне во 12 часот по што ќе следи и прогласувањето на најдобрите учесници. На голема радост на вљубениците во авто-мото спортот возбудувањата нема да завршат во Кичево. Повторно ќе ...
| | веќе видена

Рафаел Надал денеска официјално потврди дека нема да биде во можност да настапи на Олимписките Игри во Лондон. Шпанскиот тенисер е бранител на златниот медал од пред четири години во Пекинг, а беше најавено и дека тој ќе биде знаменосец на својата земја на свеченото отворање на Олимпискиот стадион во Лондон. Сепак, повредите што го мачеа во последно време се причината поради која што треторангираниот светски тенисер нема да биде дел од овој спортски спектакл. „ Отсекогаш сум велел дека ќе играм тенис само кога се чувствувам подготвен за такво нешто. За жал, нема да бидам подготвен за да играм во следните петнаесетина дена, така што морав да донесам тешка одлука - да не учествувам на Олимписките Игри во Лондон. Ова ми е еден од најтешките денови во животот, што морам да се откажам од учеството на ова големо натпреварување во кое што се надевав на нов златен медал. Сепак, чувствував потреба да бидам фер и коректен кон сите, ќе беше погрешно доколку сонародниците ми дозволеа да бидам знаменосец, а јас ...
сите 23 | | | веќе видена

Личносните карактеристики, како отвореност, оптимизам, друштвеност и опуштеност се исто толку важни како и гените ако сакате да ја доживеете и надминете „стотката“. Научниците од Медицинскиот Колеџ Алберт Ајнштајн и Факултетот за Психологија на Јешива Универзитеот откриле исто така дека вклученоста во разни активности е исто така важен фактор кога се работи за долговечноста.Наодите, објавени во онлајн магазинот Стареење се добиени од Ајнштајновиот Проект за Долговечни Гени, кој вклучил повеќе од 500 Ашкенази Евреи со возраст над 95 години и 700 нивни потомци. Ашкенази (Источно Европски) Евреите биле селектирани заради својата генетска хомогеност, со што било полесно да се забележи генетска разлика.Студијата опфатила 243 стогодишници, повеќето жени (75%) со просечна возраст од 97,6 години, била насочена кон детектирање на генетски-базираните личносни карактеристики со еден нов тестовен инструмент наречен Скала за Профилирање на Личносниот Поглед. „Кога почнав да работам со стогодишници, мислев дека ќе ...
| | веќе видена

Ако сте постојано задумани и размислувате за вашите негативни чувства, таквата состојба ќе влијае врз битни аспекти на вашите способности за решавање на проблеми. Непосредната дистракција од таквите чувства ќе ви ги зголеми капацитетите за решавање на проблеми. Ова го тврди една нова студија направена од отсекот за Психологија на Универзитетот во Мејн. Во неа учествувале 51 испитаник на кои има било дадено да изгледаат краток видео материјал кој требало да предизвика тажни чувства кај нив. Откако го изгледале, оние учесници кои непосредно по краткиот филм си направиле дистракција од ваквиот стресор покажале подобра способност да продолжат кон решавање на проблеми во споредба со оние учесници кои веднаш по видео материјалот се препуштиле на размислување за она што го гледале.Професорката на Мејн, Лира Јун, заедно со професорката Јута Јурман од отсекот за Психологија на Унивезитетот во Мајами, откриле дека не се работи за специфична стратегија за емоционална регулација, туку за добриот тајминг на примена на ...
| | веќе видена

Едно од најнеобичните езера на нашата планета, се наоѓа во Казахстан. Езерото Каинди настанало по земјотресот во 1911 година, а како резултат на потресот останала поплавена долината која после некое време станала вистинско езеро, но со необично дно. Многу професионални нуркачи од светот не можеле да одолеат на подводните убавини на ова езеро, но и неговата површина е необична. Всушност многу зимзелени дрвја по поплавата не останале целосно покриени со вода, па нивните стебла се гледаат на површината на езерото. Максималната длабочина на езерото е 30 метри. Во француската област Мезидо-Кано, во тренд е нов/div> Кина во провинцијата Гуангдонг успеала да направ
сите 2 | | | веќе видена

По четири години изградба во Жухаиу, град со 1,5 милион жители на јужниот брег на провинцијата Гуангдонг во Кина, футуристичката јахта Тrimaran Adastra од 42,5 метри почна да плови по Бисерната река. Adastra е дизајнирана од страна на компанијата "John Shuttleworth Yacht Design" за семејството Marden. Тоа се искусни морепловци стационирани во Хонг Конг, кои сакаа издржлива јахта во која тие заедно со нивното семејство и пријателите би можеле да уживаат во крстарењето по Тихиот Океан, со дополнителна опција за пат околу светот. Adastra е исклучително стабилна и економична, и на тој начин има опсег до 4000 наутички милји без дополнување гориво, а може да развие максимална брзина од 22,5 јазли - околу 40 километри на час.
| | веќе видена

Можеби звучи изненадувачки, но доколку своите љубовни или работни планови ги сочувате во тајност, тогаш ќе ги зголемите своите шанси да ги остварите плановите. Многуте истражувања кои што се спроведуваат уште од триесеттите години од минатиот век, покажуваат дека веројатноста за исполнување на плановите се намалува кога повеќе луѓе знаат за плановите. Основната причина е тоа што нашата мотивација за претворање на зборови во дела се намалува кога зборуваме за она што имаме намера да го направиме. Научниците објаснуваат дека ова се случува бидејќи сликата за нашиот идентитет ја изградуваме преку патот на говорот и нашите постапки. Кога збориме за нашите планови, ние на некој начин веќе се реализираме себе си и трошиме енергија која ни е потребна за да ги оствариме плановите. Начинот на живот кој ни е наметнат од општеството во к
| | веќе видена

Иако многу ќе помислат дека тоа е сликата Мона Лиза, сепак тоа не е точно. Таа титула припаѓа на фотографијата со назив "Bliss" од авторот Чарлс Орир. Се проценува дека оваа фотографија ја виделе околу милијарда луѓе. Таа е сликана во 2002 година и веднаш потоа е пренесена низ целиот свет како десктоп позадина на компјутерите со оперативниот систем на Microsoft, Windows. Орир оваа фотографија ја направил додека бил на одмор во Калифорнија. Тој никогаш не кажал колкав хонорар добил од Microsoft за користењето на правата за оваа фотографија. "Сите луѓе со кои разговарав, се согласуваат дека тоа е најпрепознатливата фотографија на светот" се согласува Орир.
сите 2 | | | веќе видена

Halle Berry итно е пренесена во една болница во Лос Анџелес откако се повредила додека го снимала својот последен филм. Според информациите до кои дошле медиумите, глумицата се повредила во една акциона сцена на филмот The Hive кога паднала на бетонска плоча и ја повредила главата. Портпаролот на познатата глумица не сакал да даде изјава, па не е познато каква е нејзината состојба, а локацијата на која се извршувало снимањето е затворена поради истражување на несреќата.
сите 12 | | | веќе видена

Погледнете како со едноставни решениjа можете од мал стан да направите пријатна оаза за уживање. Основната идеја е да се користат светли бои. Стандардната бела боја на ѕидовите е одлична база за користење на повеќе бои. Посилните бои може да се појават на тепихот, масата и столиците, како и да другите собни детали. Со веселите бои ќе почуствувате дека станот е поголем и ќе му дадете светлина и илузија на пространост.
| | веќе видена

Навистина тажно. Мајката делфин не го пушта своето мртво младенче. Повеќе пати го кревала на површината на водата за да му помогне да диши. На снимката се гледа дека ова делфинче и исечено на стомакот.
сите 2 | | | веќе видена

Дали вие и вашиот партнер уживате во придобивките од интимноста на вашата врска? Или пак, напаѓањето преовладува во вашите расправии? Откривањето и разбирањето на начинот на кој невронските шеми потсвесно функционираат ја зголеми свесноста за тоа што ги предизвикува проблемите во врската на двајца партнери, меѓутоа открива и што може да се направи за да се подобри врската.Искрено, “вистинските” проблеми не се предмет на расправа меѓу партнерите. Иако партнерите знаат што треба да направат за да ја подобрат врската, не преземаат ништо. Токму така. Тие вербално и тактички се противат да го направат тоа што ќе ја подобри врската. Измислуваат изговори и не обрнуваат внимание на проблемите. Зошто? Еден збор : страв. Всушност, без разлика дали напаѓате или се браните, вие не сте на “прав” ум. И тоа е заклучокот на проблемот.Ограничувањето на погледите предизвикува нашата потсвест погрешно да ги перцепира ситуациите кои за нас се непријатни и болни. Ваквите клучни погледи имаат моќ да го оформат нашето ...
| | веќе видена

Продавачот го пушти детото без да го пријави на неговиот татко или полиција, но сигурен е дека газето на малиот ќе црвенее затоа што видеото станува хит низ светот и татко му сигурно ќе дознае... Ретко кога поминува ден а ние да не побараме за вас не/div> Повторно будно пратевме се што беше популарно на друш
| | веќе видена

Парите го вртат светот, но несогласувањата околу парите може да ја уништат и најдобрата врска. Кај дури 70% од двојките, парите предизвикуваат тензија во нивната врска. Најчест начин за справување со оваа тема им е целосно нејзино избегнување, особено во раната фаза на врската.Но, како да се почне разговор за оваа тема, а без да се наруши некоја врска која може да биде длабоко исполнувачка од друг аспект. Еве неколку совети. Бидете сигурни дека проблемот е навистина во врска со парите. Многу често, несогласувањата околу парите имаат малку врска со самите пари а повеќе со одредени прашања околу контрола, сигурност, самодоверба и љубов. Размислете добро пред да се впуштите во дискусија околу парите со вашиот партнер, за да бидете сигурни дека не се работи за некој друг суштински проблем. Бидете искрени кон себеси во однос на тоа каков личен однос имате кон парите. Прашајте се себеси како вашите родители се справувале со парите, што значело тоа за вас додека сте растеле, и како сте се справувале во вашите ...
| | веќе видена

Скинете ги сите ваши дипломи и признанија, таа дојде до решение на проблемот. Потребно е само да се постават екстремно големи клими ширум светот и - толку! Како до сега никој не се сети на тоа!?
сите 2 | | | веќе видена

Натпреварот со Новара на 13 мај беше посебно емотивен за навивачите на Милан затоа што на него од дресот на „росонерите“ се збогуваа ветераните Ѕамброта, Неста, Гатузо, Сидорф, Инзаги..., но ниту тие не се сомневаа што ги чека наскоро. А, ги дочека веста дека газдите одлучија да ги продадат и двајцата можеби најдобри фудбалери, Златан Ибрахимовиќ и Тијаго Силва, и тоа на пребогатите шеици, сопственици на ПСЖ. Причина е секако, потребата за финансиска инјекција. Интересна сега се издвојува графиката која покажува дека „росонерите“ ова лето останаа без комплетниот тим. Ако на сето ова се дополни и последната информација дека и Касано сака да бега од Милан, ќе биде интересна сезона за „црвено-црните“. Како и да е, еве и каде завршија фудбалерите кои го напуштија Сан Сиро, а се наоѓаат на оваа графика:Флавио Рома (голман) – ја заврши кариерата; Џанлука Ѕамброта (можна пензија), Тијаго Силва (ПСЖ), Алесандро Неста (Монтреал Импакт), Марк ван Бомел (ПСВ Ајндховен), Алберто Аквилани (се врати во Ливерпул), ...
сите 2 | | | веќе видена

По пет годишна пауза Вардар се враќа на европската сцена, и првата пречка е сериозно тешка, тимот на Бате Борисов кој има значајно искуство во Лигата на Шампионите. Но нашиот тим не патува со "бело знаме", желбата и мотивите се големи кај Вардарци, според зборовите на Илчо Ѓорѓиоски, фудбалерите се максимално подготвени за големиот предизвик и се надеваат дека со позитивен резултат ќе се вратат од Борисов. Потребен ни е резултат кој ќе креира жешка атмосфера во реваншот на Филип Втори Арената, а доколку се случи тоа, се е можно. Вардар во минатото знаел да елиминира големи фаворити, тоа добро го памети ЦСКА Москва, ова е нова генерација, нови фудбалери, но целта секогаш останува иста, победа! Натпреварот во Борисов започнува во 18,00 часот, според најавите со директен пренос на МТВ.Извор: 24fudbal За да изгледа поопасно во кафезот, полскиот MMA борец П/div>
сите 83 | | | веќе видена

Луѓето кои себеси се сметаат за среќни, често не се ни поубави ниту пак поуспешни од останатите. Едно истражување спроведено во Ирска открива што е тоа што нам ни дава чувство на среќа, а исто така и како може да се научи среќата. Докажано е дека нивото на хормоните за среќа, серотонин, зависи од тоа колку ние сме го добивале во детството. Меѓутоа, наследните особини и искуства од детството сочинуваат само 50% од нашиот потенцијал да бидеме среќни, а за сето останато сме самите одговорни. Научниците тврдат дека на секој човек му е потребно само 21 ден да научи да биде среќен, бидејќи само толку е потребно да се создаде навика во мозокот преку ментални вежби. Тие додаваат дека потребни се уште 63 дена за да се научат навиките да се применуваат во секојдневниот живот. Рецептот за среќа го сочинуваат редовната доза на смеење и грижата за другите. Смеењето ги стимулира хемиските реакции во мозокот за да може да се лачи серотонин, што е најголемата причина зошто насмеаните луѓе многу подобро се чувствуваат ...
| | веќе видена

next