Радио МОФ

Околу стотина граѓани и активисти за права на животните почнаа да се собираат пред домот на Симе Липски, кој вчера пред кафулето „Радио Бар“ со секира уби ...
сите 46 | | | прочитана: 1201 | веќе видена

На Кејот на Вардар од утрово повторно се забележуваат активности за продолжување на изградбата на спорната улица, за која општина Центар и Град Скопје водеа ...
сите 14 | | | веќе видена

Граѓани и активисти денеска од 13 часот повикуваат на протест пред куќата на човекот кој вчера крвнички со секира и шипка го уби маалското куче Идриз, пред ...
сите 46 | | | прочитана: 285 | веќе видена

По социјалните мрежи се шири петиција на која веќе се потпишани над 3.000 граѓани, а се бара одговорност и санкции за професорката Тања Ангова од скопското ...
сите 7 | | | веќе видена

Човекот кој попладнево со секира убил куче во близина на скопско кафуле, во населбата Дебар Маало, моментално се наоѓа во полициска станица, откако сам се ...
сите 46 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Скопје во новото соопштение до јавноста тврди дека е во постојана комуникација со Министерството за внатрешни работи во ...
сите 113 | | | веќе видена

Делегацијата на ЕУ во Скопје, американската амбасада, мисијата на ОБСЕ и канцеларијата на НАТО во заедничка изјава најостро го осудија, како што наведуваат, ...
сите 45 | | | веќе видена

САД силно ги осудуваат нападите врз членовите на македонскиот Парламент, изјави Марк Тонер, портпарол на Стејт департментот. „САД силно ги осудуваат насилните ...
сите 51 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство (ОЈО) отвори истрага за упадот во Собранието, каде беа нападнати пратениците. Неофицијално од извори во МВР, НоваТВ дознава дека ...
сите 113 | | | веќе видена

Директорот на бирото за јавна безбедност Митко Чавков преку прес-конеференција реагира на искажувањето на министерот за внатрешни работи Агим Нухиу, велејќи ...
сите 139 | | | веќе видена

Самостојниот синдикат на новинарите и на медиумските работници (ССНМ) ја пофали храброста на новинарите кои вчера известуваа и го документираа насилството и ...
сите 15 | | | веќе видена

Министерот за внатерешни работи, Агим Нухиу на прес-конференција потенцираше дека дел од структурите на МВР вчера не си ја завршиле работата, и според тоа, ...
сите 139 | | | веќе видена

Новинари од повеќе медиуми кои синоќа беа присутни во и околу Собранието сведочат за непречен влез на демонстрантите во парламентарниот објект, неприсуство на ...
сите 255 | | | прочитана: 343 | веќе видена

По вчерашните случувања во зградата на Собранието на Република Македонија причинета е материјална штета и дел од работните простории, прес-центарот, како и ...
сите 148 | | | веќе видена

next