Никулец

Во 1987 година, норвешкиот режисер Нилс Гауп , го сними својот прв филм на лапонски јазик „ Извидник “ (Pathfinder) , – народна приказна за младо момче, кое е ...
| | веќе видена

Многумина би го поздравиле начинот на кој Стивен Кинг раскажува приказна, секогаш со неверојатно дејствие по кое трчеме закачени за описите, до последната ...
| | веќе видена

Во импозантната листа на музички учесници кои ќе ги претстават своите настапи на Д ФЕСТИВАЛ веќе се запишаа повеќе од 50 светски, регионални и домашни артисти, ...
сите 28 | | | веќе видена

Машината на Руб Голдберг ( Rube Goldberg Machine ) е синоним за премногу комплициран уред кој реализира многу едноставна работа – изум кој врши многу дејствија ...
| | веќе видена

Од голема важност е луѓето да истражуваат и испробуваат нешта кои вообичаено не ги практикуваат. Колку повеќе постои креативноста, толку е светот поубав, ...
| | веќе видена

„Враќање на носталгијата, копнеењето за уште една непозната земја, стануваше особено силно во пролет.“ Владимир Набоков, „Мери“ Веројатно и ние, Skopje Wanders и Никулец , знаејќи го длабоко во нас она што Набоков лесно го преточил во зборови, дека желбата за истражување и носталгијата се взаемно поврзани, чувствувавме потреба да го создадеме првиот од серијата настани посветени на носталгијата. Можеби сето ова беше поттикнато од прворасцутениот јоргован оваа пролет кој за кратко нé врати во детството. Којзнае… Носталгија (том 1) ќе биде меѓугенерациски настан од лежерен и лезетски формат во рамките на кој сите прису тни ќе разменуваат приказни од своето детство, младост и живот во Скопје, како и приказни од детството, младоста и животот во Скопје на своите мајки и татковци, баби и дедовци. Размената ќе се одвива во лаф-муабет формат. Критериуми за учество на настанот: - присуство; - љубопитност; - да донесете барем три фотографии од вашите стари албуми како поддршка на размената на приказни; - да си ...
| | веќе видена

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „ Бернајс пропаганда “ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „ Политика “. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „ Бернајс пропаганда “. Камера: Кочо Сотировски
сите 12 | | | веќе видена

Викендов, во Младинскиот културен центар во Скопје, со три последователни коцерти, непокорливите музички генијалци „ Бернајс пропаганда “ ја започнаа својата европска турнеја на која го промовираа својот четврт студиски албум насловен „ Политика “. Концептуалниот театарски и музички перформанс со мултимедијални проекции, уште повеќе го зацврти ставот и препознатливата нишка на револт и борба на „ Бернајс пропаганда “. Видео: Bernays propaganda - Politika (live in MKC Skopje)
сите 12 | | | веќе видена

Изворот на мојата самодоверба сметам дека се должи на детството поминато во куќа преоплна со секаков тип на луѓе од разни возрасти. Пријателите на моите родители беа постојано наоколу и секогаш разговараа со мене како со возрасна личност. Го наследив тој воздух на зрелоста, каде се чувствуваш паметен, само затоа што луѓето зборуваат со тебе како со вистинска личност – нешто што ме направи прилагодна . Го понесов со мене во текот на тинејџерските години, кога станав малку напрчена, напорна, уверена девојка, премногу секси и паметна за свое добро. Сликањето има голема поврзаност со мајка ми. Кога имав 8 или 9 години, ја пренамени котларницата од куќата во ателје и ангажираше учителка по сликарство за да ме учи. Тогаш открив нешто многу добро, нешто што ми прерасна во извор на гордост. Кога си дете и кога некој ќе ти каже дека си одличен во нешто, одеднаш – тоа е она што си. Тешко е да се биде мајка со работни обврски и тоа на начин кој мажите не би можеле да го искусат. Мажите чувствуваат право да излезат и да ...
| | веќе видена

Skuggsjá е музички состав, кој ги има сите предиспозиции да стане вашиот нов омилен норвешки бенд. http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/02/Skuggsjá-Vitkispá-Official-Premiere.mp3 Skuggsjá - Vitkispá Творци на бендот се Einar Selvik ( Wardruna ) и Ivar Bjørnson ( Enslaved ), музичари кои добро знаат што да прават со традиционалните нордиски звуци. Проектот ги вклучува и останатите членови на овие музички состави: Grutle Kjellson – вокал и Cato Bekkevold – тапани , брилијантната вокалистка Lindy-Fay Hella , Eilif Gundersen на труба од смрча обвиткана со брезова кора и Olav L. Mjelva на хардингфеле ( традиционален норвешки жичен инструмент, сличен на виолина ). Делата се создадени наменски, по повод 200 годишнината на Норвешкиот Устав , со цел да го одбележат, но и остро да го критикуваат истиот. Јавноста ги знае од септември 2014 година. Skuggsjá претставува бесно патување во темините на норвешката историја и е противтежа на зачувувањето на христијанството за државна религија, остра светлина над ...
| | веќе видена

Драги ученици, Периодот кој следи, несомнено ќе биде посветен на дефинирање на големата музичка ера на генијалниот уметник Дејвид Боуви , кој почина на 10 јануари, 2016 година. Дали врвот беше надразливиот, безмилосен, рокерски бог Боуви во годините на Ziggy Stardust ? Или пак извонредниот Боуви во почетокот на 80-те? David Bowie – Space Oddity http://nikulec.com/wp-content/uploads/2016/01/David-Bowie-–-Space-Oddity-OFFICIAL-VIDEO.mp3 Секако, има многу прашања и многу одлични одговори, но ниту едно не би можело да започне да го резимира Боуви – човекот кој никогаш предолго не остана да игра во едно исто ќоше и чија љупобитност за она што е следно, никогаш не исчезна. Дури и доколку сé се базираше, единствено на неговата музика, кариерата на Боуви повторно ќе се истакнеше како највосхитувачка и нетрпелива, од целокупната поп музика. Пуштете ја „ Space Oddity“ веднаш до „ Young Americans“, или „ Suffragette City“ веднаш по „ Modern Love“, или „ Heroes“ веднаш по било која друга и ќе се изненадите од фактот ...
сите 6 | | | веќе видена

Драги читатели, училиштето Никулец, во името на своите директори, професори и училишниот совет, ви благодари за поддршката во изминатата година. Ви посакуваме среќна, здрава и просперитетна 2016 година. Нека оваа биде најдобрата година за сите вас, а ние ќе продожлиме да се трудиме да ја будиме имагинацијата на нашиот век, како би можеле и денес да создаваме митови и легенди околу нас. Нашиот авантуристички, пријателски и општествено свесен совет, сé уште верува во незапирливата убавина и куриозитетот на својата планета. Време е да ја освежите позадината на вашиот компјутер! Илустрација: Дорван Давуди Новите почетоци, понекогаш прават да се навратиме на нашите омилени места или луѓе од минатото. Иако можеби не ги посетуваме често, уживаме дури и во кратките средби. За новите почетоци во новата година! Илустрација: Олга Скоморохова Едгар Алан По, (19 јануари 1809 – 7 октомври 1849) — американски писател, поет, уредник, критичар, еден од главните претставници на американскиот романтизам и предвесник на ...
| | веќе видена

Првите моменти во минатото, кога луѓето започнале да ги приметуваат звуците околу нив, довеле до организирање и спојување на сите тонови и развој на разни видови мелодии. Преку ваквата уметност на звукот, со ритамот, музиката и храмонијата, изразувале разни идеи и емоции. Првите музички записи биле мошне едноставни и создадени со уште поедноставни инструменти. Раните цивлизации ги сметале тајните на музиката за свети – затоа ги чувале за посебни пригоди и ритуали. Музиката низ времето се развивала заедно со новите машини и инструменти, а луѓето се повеќе се охрабрувале да создаваат што покомплицирани мелодии, со цел да ги провоцираат емоциите кај слушателите. Развојот на музиката бил во постојана потрага по нови тонови. Критичарите велат дека новата музиката се помалку може да бидe оригинална – постојано потсетува на некои стари мелодии. Велат дека, доколку музичарите сакат да ја развиваат музиката, мора да го истражуваат секој звук на природата и на својот град . Крикови, громови, експлозии, пиштења, ...
| | веќе видена

Пронаоѓањето на шахот, една од најголемите стратешки игри во светот, во разни периоди се препишувало на разни народи. Терминот „ шах-мат “, започнал како фраза на Персијанците – „ shāh māt “, што всушност значело „ Кралот е беспомошен “. Италијанскиот фотограф Франческо Ридолфи , решил да ги оживее шаховските фигури. Во својата исклучетелно имагинативна сесија на „ Шаховски Портрети “, Ридолфи ја покажува двојноста на белите и црните фигури, според англискиот јазик поделени на: Крал, Кралица, Бискуп, Витез, Топ (односно, тврдина или кула која се користела при опсадите) и Пиун. Ридолфи, подлабоко го објаснува значењето зад проектот: „И покрај мојата лична поврзаност со играта, она што всушност го поттикна проектот беше можноста која шахот ја нуди за истражувањата на темните и светлите страни од човековата психа, низ спортивните фигури на Црни наспорти Бели“. Низ шесте различни фигури, шахот нуди серија на архетипски човечки особини и карактерни портрети“. Шаховските фигури – Оживеани!
| | веќе видена

next