Бројот на странски борци коишто се придружуваат на терористичките организации е намален, но се уште проблемот постои. Здружувањето на Ал-Каеда и на Исламската ...
сите 19 | | | веќе видена

На денешната седница, британскиот парламент ќе решава за предлогот на премиерката Тереза Меј за предвремени парламентарни избори за 8 јуни. Меј тврди дека само ...
сите 85 | | | веќе видена

Клучот е во Уставот, без разлика дали станува збор за Македонија, Шведска или за Грција- поранешниот шведски премиер, Карл Билт рече дека е во извидничка ...
сите 43 | | | прочитана: 850 | веќе видена

Четири годишно дете од село Морани се бори за живот во Градската општа болница. Околу 13 часот со автомобил било прегазено од 62- годишник. Сообраќајната ...
сите 36 | | | веќе видена

Референдумот со кој се зголемија ингеренциите на претседателот Ердоган се логичен одговор на долгогодишнта недефинираност на Европа кон барањето на Турција за ...
сите 88 | | | веќе видена

На улиците се враќа иницијативата „За заедничка Македонија“. Продолжуваат протестите кои траат 51 ден. Се маршира во Скопје и во повеќе други градови. Од оваа ...
сите 305 | | | веќе видена

Без никакви услови за нормален живот, без вода и канализација, мувлосани ѕидови, празни соби. За еден ден изгувивме сѐ што имавме и немам каде да се вратам- ...
сите 15 | | | веќе видена

Пред полната сала на рускиот театар „Вера Комисаржевскаја“ во Санкт Петербург, македонските актери и музичари од ансамблот на Битолскиот Народен театар заедно ...
сите 39 | | | веќе видена

next