Јово Вангеловски е избран за претседател на Врховен суд. На вонредната седница на Судскиот совет денеска за него гласале 12 членови на Советот, а еден бил ...
сите 80 | | | веќе видена

Двајцата сме по потекло Мијаци од Галичник. Ти си од едно од познатите и прочуените творечки семејства од периодот на македонската преродба. Преродбата беше ...
сите 5 | | | веќе видена

Во Париз беше спречен самоубиствен напад на Ајфеловата кула кои планирале да го спроведат муслиман и муслиманка по повод “прослава на нивниот брак” .. Тие ...
сите 13 | | | веќе видена

Четиригодишно девојче одело речиси осум километри низ сибирска тајга полна со мечки и волци за да ѝ помогне на својата баба која била на умирање, објави RT. ...
сите 17 | | | веќе видена

По повод смртта на доајенот на македонската изворна музика, Вања Лазарова, министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска упати телеграма со ...
сите 52 | | | прочитана: 583 | веќе видена

Јована Јоциќ (27), oткако се вратила од работа влегла во бањата за да се тушира, а нејзиниот татко по само неколку минути, сомневајќи се дека нешто се случило, ...
сите 4 | | | веќе видена

Легендарната пејачка на изворни народни песни и доајен на македонската народна музика, Вања Лазарова почина на 12 март 2017 година во Скопје на 86 годишна ...
сите 55 | | | прочитана: 175 | веќе видена

Поддршката за Граѓанската иницјатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА станува се’ помасовна и од ден на ден се шири во се’ поголем број на градови. Денеска протести за ...
сите 352 | | | веќе видена

Денеска се навршуваат 14 години од убиството на поранешниот премиер на Србија, Зоран Џинџиќ, а по тој повод членови на владата на Србија ќе положат венец на ...
сите 4 | | | веќе видена

Наташа Беквалац и Љуба Јовановиќ се разведуваат после 2 години брак. Поранешниот ракометар се иселил од станот на Наташа на Дедиње и заминал во хотел. Како што ...
сите 20 | | | веќе видена

next