18 јануари е Крстовден, голем христијански празник и првиот ден по Божик кога се пости. Во минатото се подразбирало на овој ден да се прават голем број ритуали ...
сите 39 | | | веќе видена

Осомничениот за нападот на Нова година во ноќен клуб во Истанбул изјавил пред полицијата дека морал да ја смени целта на нападот во последен момент за да ги ...
сите 24 | | | веќе видена

Десетици илјади мигранти во потрага за подобар живот, бегајќи од земјите зафатени од војна како Либија, ќе тргнат оваа година на пат кон Европа, пренесува ...
сите 7 | | | веќе видена

Облачно со локални врнежи од снег, а на југоисток со врнежи од дожд. На места во западните и јужните делови врнежите се со умерен интензитет. На североистокот ...
сите 222 | | | прочитана: 162 | веќе видена

Наталија Мартиновиќ, сопруга на Жељко Ражнатовиќ Аркан, го напуштила по сознанието дека е во врска со тогаш младата естрадна ѕвезда Цеца. Наталија ги спакува ...
сите 32 | | | прочитана: 1417 | веќе видена

Таткото на малата Пинкова ѕвездичка, Валентина Стојановиќ (12), почина вчера. Таткото на Валентина ја бодреше на секој нејзин настап на натпреварувањето. ...
сите 3 | | | веќе видена

Управата за јавни проходи ги потсетува граѓаните дека имаат обврска за задолжително поднесување годишна даночна пријава (образец ПДДГДП) најдоцна до 15 ти Март ...
сите 21 | | | прочитана: 247 | веќе видена

Православните верници во јануари го прославуваат Богојавление како еден од 15-те најголеми христијански празници. Според христијанската традиција, Христос кога ...
сите 384 | | | веќе видена

Сообраќајната полиција при СВР Скопје по повод големиот христијански празник Водици задутре ќе воведе посебен сообраќаен режим за сообраќајници во централното ...
сите 33 | | | веќе видена

Велика Британија ќе се обиде да воспостави ново, позитивно и конструктивно партнерство со ЕУ во текот на преговорите за напуштање, но Брегзит нема да означува ...
сите 137 | | | веќе видена

Благ пад на цените на недвижностите пред се поради зголемената градежна активност, а значително намалената побарувачка на станови, очекува Агенцијата за ...
сите 22 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави вовеле денеска санкции за Милорад Додик, претседател на Републка Српска, објави белградски Блиц. Санкциите против Додик ...
сите 62 | | | веќе видена

next