Фемина

Ромона Кевеза го искористи своето долгогодишно искуство во креирање на венчаници, за да создаде вечерни фустани кои би ги завеле и најпребирливите дами. Отмените креации од колекцијата есен/зима 2015 на талентираната Канаѓанка се хармоничен спој на луксузни ткаенини и безвременски силуети кои ја потенцираат убавината на женската фигура. Кевеза, која има облекувано многу ѕвезди како Анџелина Џоли, Софија Вергара, Никол Кидман и Пенелопе Круз, ја презентираше елегантната колекција во Њујорк.
сите 2 | | | веќе видена

На Tumblr се појави фотографија од вечерен фустан кој ги збунува луѓето кои ја виделе и отвори забавна дебата за неговата боја. Додека едни жестоко тврдат дека фустанот е бел со златно, други се убедени дека тој е индиго син со црно. Како го гледате вие фустанот? Бел со златно vs. Син со црно Дебатата започнала кога една мајка ѝ испратила на ќерка си фотографија од фустанот кој сакала да го носи на нејзината свадба. Кога невестата му ја покажала фотографијата на својот иден сопруг, тие започнале да спорат за бојата на фустанот. Истото се случило и кога таа им ја покажала фотографијата од фустанот на своите пријателки. Дебатата продолжила онлајн откако невестата ја објавила фотографијата на Facebook. Тогаш, Кејтлин МекНил, која свирела во бендот на свадбата, решила да ја сподели фотографијата на Tumblr. „Луѓе, ве молам помогнете ми. Дали фустанот е бел со златно или син со црно? Јас и моите пријатели не можеме да се согласиме“ – пишувало под фотографијата. Така фотографијата стана вирален хит. Мајката на ...
сите 13 | | | прочитана: 264 | веќе видена

Приказната за изневеруван маж, кој пронашол идеален начин за да ѝ се одмазди на неверната сопруга, како вирус се шири на интернет. Возбудливата приказна е објавена пред неколку дена од The San Francisco Globe , а оттогаш е споделена илјадици пати на социјалните мрежи. Сè уште не се знае кој е „креативниот“ сопруг, или дали воопшто постои таков, ниту дали настанот е вистинит. Во секој случај, приказната е забавна. Имав претчувство дека сопругата ме изневерува, бидејќи гледав многу предупредувачки знаци во нејзиното однесување. Постојано се смешкаше додека пишуваше СМС пораки, а кога ќе ја прашав со кого си пишува, ми велеше дека тоа е нејзината мајка. Постојано остануваше до доцна на работа, а кога ќе се јавев на работа, колегите, тие ми велеа дека заминала пред неколку часа. Кога ја прашав што се случува, таа започна да се смее, велејќи ми дека на работа постојано се шегуваат на таков начин еден со друг. Капката која ја прелеа чашата и кога знаев дека дефинитивно се случува нешто беше кога таа излезе „да ...
сите 4 | | | веќе видена

Самер Лојд е девојче од Англија кое секоја година му испраќа писма на својот татко во рајот на датумот на неговата смрт. Самер ги пренесува своите чувства на хартија, а потоа со помош на балон ги испраќа на небото. Но, оваа година 10-годишното девојче не успеало да го исполни својот ритуал, бидејќи го загубило листот пред да го испрати. За среќа, писмото завршило во рацете на Ники, сопственичка на ресторанот пред кој Самер го испуштила листот. Ники преку пост на Facebook ги замолила сите кои ќе го препознаат ракописот да помогнат да се најде авторот, бидејќи сметала дека писмото е премногу важно. „Драг тато, Те сакам. Многу ми недостигаш и посакувам да беше тука сега. Навечер понекогаш гледам во небото и си замислувам желба. Си замислувам желба гледајќи во најсјајната ѕвезда и верувам дека тоа си ти. Секогаш помислувам на тебе на твојот роденден, на Денот на таткото, на мојот роденден и на Божиќ. Некои денови сум среќна, а некои тажна, но во моментов можам да те почувствувам во моето срце и секогаш си во ...
| | веќе видена

Се прашувате како Бијонсе ја одржува својата фигура? Во видеото кое 33-годишната пејачка го објави на Instagram можете да погледнете пет од вежбите со кои таа го обликува своето тело. A video posted by Beyoncé (@beyonce) on Feb 25, 2015 at 1:52pm PST Видеото, во кое се слуша хитот „Eye of the Tiger“, музичката ѕвезда го објави во чест на 5-годишнината на кампањата „Let’s Move“ на првата дама на Америка, Мишел Обама, насочена кон создавање на здрави навики кај децата. Најновиот предизвик на Обама е #GimmeFive. Идејата е да се поттикнат луѓето да споделуваат на социјалните мрежи 5 физички задачи кои ги извршиле или 5 совети за здрав живот, а потоа да повикаат некој друг да го направи истото.
сите 9 | | | веќе видена

Хани-Реј е 18-месечно девојче родено со огромен розов белег кој прекрива половина од десната страна на нејзиното тело. Па, за таа да не се срами и да се чувствува специјално, нејзините родители решиле да си го истетовираат истиот белег на своите тела. „Сакавме Хани-Реј да се чувствува специјално, да смета дека нејзиниот белег е нешто со кое треба да се гордее, а не нешто од кое да се срами“ – рекла во интервју за Mirror мајката Тања, откако фотографиите од неа и сопругот го обиколија светот. Хани-Реј со своите родители Адам и Тања Тања и нејзиниот сопруг Адам, кои имаат четири деца, решиле да го направат смелиот потег откако Тања се нашла во непријатна ситуација додека шетала со ќерка си. Имено, повозрасна жена започнала да му шепоти на нејзиниот сопруг, зјапајќи во ногата на Хани-Реј. „Бев избезумена. Првпат излеговме без да ја покријам, а тоа ми ги потврди сите грижи и стравови. Луѓето се злобни без да го сфатат тоа. Знаев дека ако возрасните можат да бидат толку нечувствителни, тогаш и децата на училиште ...
сите 12 | | | веќе видена

Мадона настапи првпат по 20 години за време на доделувањето на Британските музички награди. Но, уште на почетокот на песната „Living for Love“, кралицата на поп-музиката падна поради проблем со огромната наметка. 56-годишната ѕвезда се појави на сцената со драматична наметка од Армани. Идејата била уште на почетокот на настапот таа да ја одврзе наметката и еден од танчарите силно да ја повлече. Сепак, наметката била врзана премногу цврсто и Мадона не успеа да ја одврзе навреме, па кога танчарот ја повлече наметката, славната пејачка летна преку неколку скали и падна на сцената. На Мадона ѝ беа потребни само неколку секунди за да се соземе и како вистински професионалец да го продолжи настапот. „Мојата прекрасна наметка беше врзана премногу цврсто! Но, ништо не може да ме запре, а љубовта навистина ме подигна! Ви благодарам за убавите желби! Добро сум!“ – напиша Мадона на Instagram.
сите 13 | | | веќе видена

Тејлор Свифт беше ѕвездата со највпечатлив стајлинг на црвениот тепих по повод доделувањето на Британските музички награди. Црниот фустан со впечатлива декорација доаѓа од високата мода на Роберто Кавали. Блескавиот црвен змеј на грбот на популарната пејачка привлекуваше погледи и фото-објективи. Елегантниот стајлинг Свифт го надополни со обувки од британската дизајнерка Шарлот Олимпија и накит од Лорејн Шварц. За време на манифестацијата, 25-годишната музичка ѕвезда настапи со хитот „Blank Space“, а ја прими наградата Најдобра интернационална пејачка.
сите 15 | | | веќе видена

Сајлас Филипс е нарекуван медицинско чудо. Малото бебенце се родило предвреме, кога неговата мајка била во 26. недела од бременоста, а на овој свет дошло во непробиена амнионска обвивка. Бебенцето сè уште „пливало“ во амнионската течност кога докторите го извадиле со помош на царски рез. Реткиот момент бил овековечен со мобилен телефон, а сега фотографиите го обиколуваат светот. Фотографиите ни даваат ретка можност да видиме како изгледа бебето во утробата, бидејќи тоа се однесува исто како сè уште да е во стомакот на неговата мајка. Докторите останале без здив, бидејќи ваквите породувања се многу ретки. Само едно на околу 80.000 бебиња се раѓа во целосна амнионска обвивка (водењак). Обично водењакот пука пред природно породување или докторите го пробиваат со скалпелот при царски рез. Мајката била изненадена кога ги видела фотографиите и го нарекла Сајлас „специјално мало бебе“. Иако Сајлас е роден предвреме, засега напредува многу добро и докторите се надеваат дека наскоро ќе биде доволно силен за да ја ...
сите 12 | | | веќе видена

Данското списание „Cover“ предизвика лавина негативни критики откако објави фотографија со преслаба манекенка. Шокантната фотографија крена огромна врева, па уредничката на списанието јавно се извини. „Труп или модел?“ , „Реклама за анорексија“ ... острите коментари и многуте дискусии кои се отворија за нарушувањата во исхраната ја принудија главната уредничка да ја признае својата грешка. Во својата порака до читателите, Малене Малинг признала дека фотографијата не требало да биде испечатена и дека искрено жали што го дозволила тоа. „Сите овие години работевме за да покажеме проширен идеал за убавината. Да покажеме дека можеш да бидеш убав, без оглед на возраста и големината. Секогаш се стремевме да работиме со здрави девојки“ – се вели во нејзината порака. Списанието ја разбуди лутината на своите читатели и откако избриша добар дел од негативните коментари на социјалните мрежи.
сите 5 | | | веќе видена

Лорен Конрад не остана имуна на Дизни манијата и креираше капсулна колекција инспирирана од волшебната бајка за Пепелашка. Пред новиот филм „Пепелашка“ да започне да ги полни кино-салите, 29-годишната дизајнерка ги објави женствените креации изработени од нежни материјали. Покрај белата боја, застапени се и пастелни розови и сини нијанси. Романтичната колекција ќе го зароби окото на урбаните девојки кои сакаат малку повеќе магија во своето секојдневие.
| | веќе видена

Боемската страна на 70-тите години се покажа како доминантна тема на Њујоршката недела на модата. Над 230.000 гости внимателно ги анализираа новите колекции од ателјеата на над 200 дизајнери. Погледнете дел од најдобрите колекции кои експлозивно го означија почетокот на модниот месец низ светот. Каролина Ерера Сè се вртеше околу водата на ревијата на Ерера. Истражувајќи ја убавината на водата, честопати преку призмата на апстрактноста, 76-годишната дизајнерка ги украси своите креации со капки, бранови, вртлози, како и со разиграни линии кои потсетуваат на динамичната структура на мразот. За разлика од мнозинството дизајнери, кои моментално се фокусирани на духот на 70-тите години, Ерера со фокусираше на иднината. „Ништо не е поврзано со минатото. Ајде да не определуваме ера. Ајде да одиме во иднината!“ – коментирала таа. Футуристичката магија на угледната креаторка инстантно освојува. Ралф Лорен Ралф Лорен се запраша како може текстурите да станат луксузни и тоа стана појдовна точка при создавањето на ...
сите 3 | | | веќе видена

Не е тајна дека семето и овошјето се многу здрави благодарение на нивниот висок степен на хранливост. Затоа треба да се додаваат во редовните оброци. Покрај употребата на овошје во исхраната и додавањето на разни семиња во оброците, исто така корисно е и кожата директно да се храни со семе. А најбрз и наједноставен начин да го направите тоа дома е да подготвите маска за лице. Постои голем избор на семиња за маски за лице. Тие може да се подготвуваат само од овошје и семе, а секое од нив може да се измеша и со јогурт, мед, растително масло. Пред подготвување на маската, треба да знаете какви резултати сакате да постигнете, односно дали сакате да го подобрите сјајот на кожата, хидратацијата, да ја смирите иритираната кожа или да добиете поцврста кожа, да ги израмните брчките или да ја ексфолирате кожата. Штом ќе го одлучите ова, време е да ги одберете вистинските состојки. Еве неколку рецепти за здрави, природни маски кои можете да ги подготвите дома. Хидратантна маска за лице од калинка За секој тип на кожа ...
сите 10 | | | веќе видена

Ана Еверс е ѕвездата од моден едиторијал за мартовското издание на списанието „Numéro“. Привлечната Германка, која е заштитно лице на Мango, позираше за главниот дизајнер на француската модна куќа Шанел, Карл Лагерфелд. За едиторијалот „Belle Plante“, 21-годишната манекенка облече впечатливи креации од Диор, Валентино, Армани, Жан Пол Готје, Ели Сааб, Зухаир Мурад и Шанел. За стилскиот избор задолжена била Венеса Мец.
сите 2 | | | веќе видена

Деветнаесет третоодделенци од училиште во Минанк, Илиноис ги избричиле своите глави за да им дадат поддршка на соучениците кај кои бил откриен тумор на мозoкот. Минатата година, на три момчиња од исто одделение им бил дијагностициран тумор на мозокот. 8-годишните близнаци Брус и Алекс МекКај и нивниот соученик Брендон Хејл воделе мачна битка со болеста. За жал, малиот Брус издишал за последен пат на 31 јануари оваа година. Неговиот брат Алекс сè уште е на болница каде прима терапија со зрачење. Со цел да му оддадат почит на Брус и да им пружат цврста поддршка на Алекс и Брендон, добродушните деца се вклучиле во настанот „Ќелави, Убави и Храбри“ , кој бил одржан во нивното училиште. 13 момчиња и 6 девојчиња несебично ја покажале својата солидарност и се пријавиле за да им бидат избричени главите. Храброто и великодушно дело на соучениците го трогнало Брендон. Кога ја погледнал сликата од своите другарчиња, тој не успеал да ги надвладее емоциите. „Имаше солзи во неговите очи. Многу му недостигаат“ – изјавила ...
| | веќе видена

Малечката Џулиет Вилсон слободно може да се нарече среќничка, бидејќи за својот прв роденден доби подарок кој не може да се купи со пари. Имено, родителите ѝ подариле видео снимка, која ја прикажува нејзината трансформација од новороденче во девојче за само 365 секунди. Видеото ги опфаќа сите важни моменти од развојот на Џулиет во текот на првата година, како и различните емоции преку кои бебињата комуницираат со светот.
| | веќе видена

Диор продолжи да соработува со Џенифер Лоренс. Талентираната оскаровка ја претстави колекцијата чанти „Be Dior“, дизајнирана од Раф Симонс. „Како и сите останати, ја открив Џенифер Лоренс преку улогите во акционите филмови. Се разбира, бев одушевен од нејзиното неверојатно присуство на екранот во овие блокбастер филмови“ – рекол Симонс, кога 24-годишната актерка стана заштитно лице на францускиот бренд. Италијанскиот фотограф Паоло Роверси бил задолжен за фотографиите од рекламната кампања, која ќе се појави во бројни модни списанија.
сите 4 | | | веќе видена

Зухаир Мурад за првпат придоби толку многу ѕвезди за време на оскаровските свечености. Либанскиот дизајнер со гламурозни креации намами повеќе дами и остави впечатлив печат на холивудската церемонија и традиционалната постоскаровска забава на Vanity Fair. Џенифер Лопез ја соблече волуменозната креација на Ели Сааб со која чекореше на црвениот тепих на Оскар и за гламурозната забава на списанието Vanity Fair облече проѕирна блескава креација од високата мода на Зухаир Мурад. Џена Деван-Тејтум ја покажа својата наклонетост кон Мурад, носејќи негови фустани и на церемонијата Оскар и на свечената забава. Софија Вергара заведуваше на прославата на Vanity Fair во син фустан од колекцијата пролет/лето 2015 на Мурад. Атрактивната актерката позираше пред фото-репортерите со својот свршеник Џо Манганиело. Дита Вон Тис беше гостинка на забавата на Елтон Џон. Таканаречената „кралица на бурлеската“ носеше црн фустан од Зухаир Мурад. Лили Колинс ја покажа својата нова фризура на забавата на VF во црна мрежеста ...
сите 2 | | | веќе видена

Лејди Гага ја остави публиката без зборови, а Џон Леџенд и Комон насолзија многу очи за време на престижната церемонија Оскар. За време на неколкучасовното шоу, филмските ѕвезди беа наградувани, додека повеќе музички ѕвезди беа задолжени за забавниот дел од програмата. Лејди Гага Во повод 50-годишнината од премиерата на „The Sound of Music“, Лејди Гага настапи со микс од песните од популарниот филм. Кога ексцентричната пејачка ја отпеа и последната нота, публиката се исправи на нозе и со силен аплауз го поздрави нејзиниот настап. За да биде моментот уште посилен, на големата сцена се појави и самата Џули Ендруз. Џон Леџенд и Комон Крис Пајн и Дејвид Ојелоуо не успеаја да ги задржат солзите за време на моќниот настап на Џон Леџенд и Комон со „Glory“. Песната од филмот „Selma“ им донесе на Комон и Леџенд Оскар за Најдобра оригинална песна . Maroon 5 Адам Левин ја отпеа „Lost Stars“ од филмот „Begin Again“. Рита Ора Рита Ора доби многу комплименти за настапот со „Grateful“. 24-годишната пејачка изгледаше како ...
сите 5 | | | веќе видена

„Feast“ е забавниот филм на Дизни кој победи во оскаровската трка за Најдобар краток анимиран филм . Режисерот Патрик Озборн го започнал проектот со идејата да прикаже љубовна приказна од перспектива на куче, со помош на оброците кои ги консумира секој ден. Резултатот со сигурност ќе ве одушеви.
сите 9 | | | веќе видена

next