Денешен

Мошти на Свети Василиј се изложени во струмичката црква „Свети Кирил и Методиј“. Верниците можат да се поклонат пред моштите од синоќа по одржувањето на ...
сите 66 | | | веќе видена

Првпат од своето постоење во Скопската зоолошка градина ќе се вселат пингвини. Засега надлежните имаат преземено конкретни чекори за изградба на нивното ...
сите 19 | | | веќе видена

На изјавата на Павлопулос реагираше и македонското Министерство за надворешни работи. Во реакцијата се вели: Секоја земја и нејзиниот народ има неприкосновено ...
сите 54 | | | веќе видена

Извршниот комитет на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ заедно со претседателката Даниела Рангелова направи новогодишна посета на Дневниот центар за лица со ...
сите 15 | | | веќе видена

Во четири самоубиствени бомбашки напади што се случија денеска во Нигерија загинаа 15 лица. Локалната полиција соопшти дека се уште не се идентификувани ...
сите 23 | | | веќе видена

Во истанбулската населба Зејтинбурн се урна зграда, а како што пренесува турската ТВ НТВ, во несреќата загина едно лице, а петмина се повредени. Урнатата ...
сите 14 | | | веќе видена

СОРОС во Македонија, Шарена револуција, федерализација и кантонизација на државата… се само дел од највпечатливите маски на овогодинашниот Вевчански карневал. ...
сите 106 | | | веќе видена

Српскиот пеач Мики Јевремовиќ почина денеска, на 75-годишна возраст. Тој почина во Белград, после куса и тешка болест, јави српскиот весник „Вечерње новости“. ...
сите 34 | | | веќе видена

Косовскиот претседател Хашим Тачи и претседателот на косовскиот Парламент, Кадри Весели, се наоѓаат под истрага на Специјалниот суд за воени злосторства, ...
сите 97 | | | веќе видена

next