Македонскиот виолинист Александар Иванов на 20 мај ќе свири во Софија со оркестарот на „Класик ФМ“ заедно со познатиот концерт мајстор на амстердамската ...
сите 131 | | | веќе видена

Tема на овогодинешното одбележување на 18 Мај – Меѓународниот ден на музеите e „Музеите и спорните истории – кажувајќи го неискажливото во музеите“... Темата ...
сите 47 | | | веќе видена

Не постои поголема гордост од онаа да бидеш дел од создавањето на една вредност која ќе биде запишана во македонската историја... да бидеш дел од создавањето ...
сите 125 | | | веќе видена

На програмата на јубилејните 45-ти „Мајски оперски вечери“, денеска, четврток (18 мај) во Македонската опера и балет со почеток во 20 часот е рециталот на ...
сите 26 | | | веќе видена

Делото на Катин е еден вид именик, или биографски колаж со карактеристични податоци поместени со низа бројки и факти од животот и делата на 150 личности од ...
сите 34 | | | веќе видена

Стручната жири-комисија ќе ја објави одлуката на прес-конференција на 5 или 6 јуни, откако претходно на 3 јуни ќе заседава и ќе одлучи за добитникот на ова ...
сите 9 | | | веќе видена

next