Универзитетот во турскиот град Амасја им вети бесплатна храна во текот на целата година на оние студенти, кои ќе се откажат од пушењето цигари... Ректорот на ...
сите 8 | | | веќе видена

Поетот Петко Шипинкаровски е добитник на висока награда и диплома од прв степен за песните „Езеро“, „Мочуриште“ и „Плагијат“, како и наградата „Јубилејна ...
сите 6 | | | веќе видена

Во рамки на проектот „Граѓанско учество за локална демократија“, девет граѓански организации од Скопје, Струмица и Струга добија гр антови за градење на ...
сите 24 | | | веќе видена

На Саемот на книга во Лајпциг, кој ќе трае до 26 март, во организација на издавачката куќа Готен, во партнерство со европската мрежа за литература и книги ...
сите 18 | | | веќе видена

Општина Берово в о рамки на програмата Берово – Град на културата во 2017 година, најави голем андерграунд фестивал „Mayday Festival“ за Велигден и за 1 Мај... ...
сите 13 | | | веќе видена

Француската актерка Изабел Ипер в о пресрет на одбележувањето на Светскиот ден на театарот 27 Март, ја напиша годинашната светска порака во која вели дека ...
сите 42 | | | веќе видена

Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов – Џинот“ од Велес со премиерата на претставата „Театар љубов моја“ во понеделник ќе го одбележи Светскиот ден на ...
сите 116 | | | веќе видена

Танчaрката на Скопје танцовиот театар Анастасија Данчевска е ангажирана во европско-кинеска копродукција насловена „Колевка“ која премиерно ќе се одржи во ...
сите 19 | | | веќе видена

next