Тековен репертоар на театарот „Јордан Хаџи Константинов - Џинот“ Велес... На репертоарот на велешкиот театар се следниве претстави: Вторник, 28.02. „НОЌИТЕ ...
сите 4 | | | веќе видена

Издавачката куќа „Антолог“ го објави романот „Сочувство“ од португалската писателка Дулсе Марија Кардозо, добитник на Европската награда за литература во 2009 ...
сите 16 | | | веќе видена

Хабиб Тенгур е поет и антрополог роден во 1947 година во Мостаганем, Алжир. Живее помеѓу Париз, Константин и Мостаганем и верува дека поезијата е моќна колку и ...
| | веќе видена

Во понеделник, 28 февруари, во просториите на Социјалниот центар „Дуња“ во рамки на Контра кадар Скопје ќе се одржи проекција на филм и дискусија... Првично ...
сите 8 | | | веќе видена

Наградата „Златна малина“ за најлош филм во 2016 година ја освои д окументарниот филм „Америка на Хилари: Тајната историја на Демократската партија“ на ...
сите 8 | | | веќе видена

next