Вечерва, 5 јуни, во Кинотеката на Македонија ќе биде прикажан апсолутниот победник на седмиот Филозофски филмски фестивал, филмот „Се за луѓето“ на грузискиот ...
сите 16 | | | веќе видена

Филмот „Златната петорка“ во режија на Горан Тренчовски е прогласен за најдобар долгометражен филм на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз и ја доби ...
сите 5 | | | веќе видена

Друштвото на писателите на Македонија и оваа година ќе му оддаде почит на големиот македонски поет Кочо Рацин, основоположник на современата македонска ...
сите 22 | | | веќе видена

next